11 milionów Polaków nie płaci abonamentu. I chwała im za to

Opublikowano Grudzień 11, 2013 | przez Redakcja

juliusz_braun_abonament

Pan Juliusz Braun, prezes Telewizji Polskiej, poskarżył się na łamach Wirtualnych Mediów na to, że naród nie wspiera misji i masowo odmawia płacenia abonamentu. 11 milionów, ponad 1/4 narodu. Jeśli wziąć pod uwagę, że w Polsce są 24 miliony osób w wieku produkcyjnym, widać, że nie jesteśmy wcale tak naiwnym społeczeństwem, jak się może wydawać. Może też jednak być lepiej.

Telewizji publicznej świadomie i chętnie nie oglądam w ogóle. Kiedy, jako abonent nc+, przelatuję przez kanały TVP, widzę ciągle to samo. W Wiadomościach – zatrzymanie gangu, to na pewno kibole (plus archiwalne zdjęcia z oprawy Wisły Kraków i jakichś awantur na czwartoligowych kartofliskach). Na dwójce serial dla Januszy pokroju „Piątego Stadionu”. TVP Rozrywka – szósta powtórka kabaretu, który nie śmieszy nikogo o IQ wyższym niż 50. TVP Sport (ciągle nie w HD) – transmisja meczu siódmej ligi curlingu. Na TVP.pl filmów i materiałów w ogóle nie da się oglądać, bo zanim zacznie się skrót bramek, misyjny nadawca społeczny puszcza 4 nie dające się przerwać reklamy.

Mało jest w Polsce instytucji, które tak bardzo pokazują, że mają w dupie swoich klientów, więc dane pana Brauna mnie po prostu cieszą. Z estetycznego punktu widzenia wydawanie choćby złotówki na produkcje, które jakościowo ustępują prawie wszystkiemu, co prywatne to też zbrodnia.

Jak dla mnie – niech bankrutują. Oczywiście nie zbankrutują, ponieważ politycy zawsze będą potrzebowali swoich mediów, a publiczne, wiadomo, łatwo nagiąć. Ale prędzej przyjdzie do mnie komornik, niż zapłacę te pieniądze dobrowolnie, tym bardziej, że moje sumienie z odpowiedzialności zwalnia fakt, że TVP na siebie i tak zarabia.

Pan Braun mówi, że bez wyższych wpływów z abonamentu lub opłaty audiowizualnej „nie będzie możliwa realizacja niedochodowych projektów telewizyjnych”. Z całym szacunkiem dla Rolniczego Kwadransu – projektów niedochodowych nie powinno się robić nie tylko w TVP, ale i w żadnym innym poważnym biznesie jeśli, wycierając sobie nimi gębę i bazując głównie na sentymencie, nie jest się w stanie nawiązać walki z konkurencją nawet tymi projektami, które mają być dochodowe.

Kara za nie zapłacenie abonamentu to 579 PLN. Abonamentu nie zapłaciłem jeszcze nigdy i nie zapłacę, a podobno wynosi około 210 PLN. Ryzyko ciągle się opłaca.

Inny smutny wniosek z polskiego oglądania telewizji – tutaj.

Komentarze


Tagi: , ,Back to Top ↑