15-letnia dziewczyna wymyśliła latarkę zasilaną… ciepłem ludzkiego ciała

Opublikowano Lipiec 2, 2013 | przez Diabeu

Zrzut ekranu 2013-07-1 o 20.48.36

W momentach takich jak ten, każdy z nas powinien spojrzeć w lustro i odpowiedzieć sobie na jedno podstawowe pytanie: co do tej pory zdążyłem osiągnąć w swoim życiu?

Pytanie ze wstępu zdecydowanie zalicza się do tych ważnych, ale jeśli tak się składa, że jeszcze nie macie na swoim koncie żadnego wynalazku czy czegoś równie spektakularnego, to raczej się tym nie przejmujcie. W przeciwieństwie do nastolatki z Kanady, nie każdy rodzi się geniuszem. Niektórzy na podobne sukcesy muszą pracować wiele lat, inni nie odnoszą ich wcale. Takie życie. A pojedyncze jednostki, jak gdyby nigdy nic, osiągają je w momencie, gdy większość rówieśników napierdala jeszcze w LOL-a, albo włóczy się bez sensu po centrach handlowych. Tak jak nasza dzisiejsza bohaterka.

15-letnia Ann Makosinski, uczennica kanadyjskiej St. Michaels University School, nie tylko ma zadatki na to, by już niedługo wyrosnąć na naprawdę niezłą laskę, ale również, jak na swój młody wiek, jest po prostu absolutnie genialna. Właśnie opracowała prototypowy projekt latarki, która jest zasilana ciepłem ludzkiego ciała.

Skąd wzięły się u niej takie nietypowe zainteresowania? Jak sama przyznaje, zawsze dużo zastanawiała się nad tym, jak można by wykorzystać to naturalne, pierwotne źródło energii. No i wymyśliła, skubana. Tym samym zakwalifikowała się do międzynarodowego konkursu Google Science Fair, w którym we wrześniu tego roku weźmie udział 15 młodych naukowców z podobnymi osiągnięciami na swoim koncie.

 

Uprzedzając ewentualne marudzenie: tak, zauważyliśmy, że światło generowane przez latarkę nie jest zbyt intensywne. Ale w przeszłości nie wszystkie wynalazki były projektami całkowicie skończonymi i pozbawionymi wad już od samego początku swojego istnienia. Na dopracowanie tego przyjdzie jeszcze czas, gdy talentem i pomysłami dziewczyny zainteresuje się jakiś wielki koncern, który da jej wielkie pieniądze, a tym samym zapewne i równie wielką sławę.

Należy też pamiętać o tym, że latarka zbudowana przez Ann to tylko prototyp, a jego stworzenie kosztowało zaledwie ok. 26 dolarów. Już sam fakt, że jest to w pełni sprawne urządzenie zasilane ciepłem ludzkiego ciała zasługuje na podziw i uznanie. W dodatku, o czym nie należy zapominać, zostało stworzone przez dziewczynę tak młodą, że spokojnie mogłaby być ona córką niejednego czytelnika Wyszło.

Komentarze


Tagi: , , ,Back to Top ↑