10 rzeczy, które musisz wiedzieć o geniuszu z Anglii

Opublikowano Luty 26, 2013 | przez Dżordż

lewis

Można dyskutować, czy Daniel Day-Lewis jest najwybitniejszym aktorem filmowym w historii. Większość z was stwierdzi pewnie, że nie. I powie, że wyżej ceni np. Jacka Nicholsona, Roberta de Niro,  Anthony’ego Hopkinsa czy Marlona Brando

Ci goście, podobnie jak pozostali genialni aktorzy, nie mogą się równać z Anglikiem pod jednym względem: liczby zdobytych Oscarów. W nocy z niedzielę na poniedziałek Day-Lewis zdeklasował wszystkie najwybitniejsze męskie postaci światowego kina – odebrał statuetkę za najlepszą rolę pierwszoplanową po raz trzeci. Jako jedyny facet w historii. Szok? Dla niektórych pewnie tak, ale umówmy się: gość jest niesamowity. Genialną rolę wykreował nie tylko w „Lincolnie”. Zachwycał wielokrotnie: w „Nine”, „Aż poleje się krew”, w „Bokserze” czy „Gangach Nowego Jorku”.

Mamy wrażenie, że mimo wspaniałych osiagnięć Daniel nie jest znany światu aż tak dobrze, jak gwiazdy pokroju Brada Pitta czy George’a Clooney’a. Dlatego poniżej przedstawiamy 10 rzeczy, które warto o nim wiedzieć:

10. Reżyserem, z któym Day-Lewis najczęściej współpracuje, jest Jim Sheridan. Nakręcił z nim trzy filmy, w tym właśnie „Boksera”.

9. Wcześniej otrzymywał Oscary za „Aż poleje się krew” (2007) i „Moją lewą stopę” (1989). Wniosek? Pierwszą statuetkę dostał mając zaledwie 32 lata!

8. Odrzucił propozycję zagrania Aragorna w trylogii „Władca Pierścieni”.

7. W latach 1989-94 spotykał się ze znaną francuską aktorką Isabelle Adjani. Ma z nią osiemnastoletniego obecnie syna.

6. Uchodzi za perfekcjonistę – przed występem w „Bokserze” przeszedł ciężki, kilkumiesięczny trening na ringu. Do roli w „Gangach Nowego Jorku” przygotowywał się nosząc stroje z epoki także poza planem. – Dzięki temu przywykłem do nich i potem przed kamerą czułem się w nich idealnie – mówił potem.

5. W latach 70. i wczesnych 80. poświęcał się głównie grze w brytyjskich teatrach.

4. Nie lubi dziennikarzy. – Aktor nigdy nie powinien udzielać wywiadów – twierdzi do dziś. Oczywiście, naciskany przez producentów, czasem to robi, ale wyjątkowo niechętnie.

3. Ma wyjątkowo… dziecięcy sposób na pozyskanie uwagi bliskich ludzi. – Kiedy mnie nie słuchają, rozbijam o ścianę rzeczy, które są wokół – przyznaje.

2. Jak na gwiazdę tego kaliberu gra rzadko. W ostatnich 23 latach wystąpił ledwie w dziesięciu filmach.

1. W 1996 roku ożenił się z Rebeccą Miller, córką słynnego pisarza Arthura. Są razem do dziś, mają dwójkę dzieci.

 

Komentarze


Tagi: , ,Back to Top ↑