5 najlepszych książek 2016 roku według Billa Gatesa

Opublikowano Grudzień 8, 2016 | przez MB

Founder and Chairman of Microsoft Bill Gates holding a copy of Business Adventures by John Brooks.

Żaden inny znany na świecie miliarder nie lubi książek tak bardzo jak Bill Gates. Współzałożyciel Microsoftu za pośrednictwem mediów regularnie publikuje różnego rodzaju autorskie zestawienia ulubionych pozycji. Wiemy już m.in., jakie tytuły proponuje na lato, które uważa za pozycje obowiązkowe do przeczytania lub po co sięgnąć, żeby odnieść tak duży sukces jak on. Na koniec 2016 roku błyskotliwy geniusz stworzył inspirujący ranking najlepszych jego zdaniem książek ostatnich dwunastu miesięcy.

1. David Foster Wallace „String Theory”

Jako oddany fan esejów Davida Fostera Wallace’a Gates nie mógł nie umieścić w swojej czołowej piątce jego najnowszej publikacji. „String Theory” to zbiór pięciu wciągających i analitycznych tekstów o tenisie. Autor od lat zafascynowany jest tą grą, a sam uważa się za tenisistę amatora. W swojej książce w popularnonaukowej konwencji rozpisuje się między innymi na temat stylu gry Tracy Austin oraz fenomenu Rogera Federera. Książka napisana jest w lekki sposób, tak że może zainteresować nie tylko miłośników sportu. Według najsłynniejszego informatyka na Ziemi pozwoli także sprawiać wrażenie mądrzejszego niż się jest naprawdę. Nazwisko Wallace’a na okładce zawsze robi wrażenie zarówno na znawcach literatury naukowej, jak i na prostych snobach.

2. Phil Knight „Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy Nike” (tytuł oryginalny: „Shoe Dog”)

To książka dla tych, którzy poszukują życiowej inspiracji i za wszelką cenę chcą zrealizować swoje wielkie marzenia. Nietrudno więc domyślić się, dlaczego Gates umieścił ją w swoim rankingu. Nie od dziś wiadomo, że Bill uwielbia motywować ludzi. Czasem przy pomocy własnego doświadczenia, a czasem za pośrednictwem literatury. „Sztuka zwycięstwa” to genialnie klasyczna opowieść założyciela Nike, który zaczynał jako gołodupiec a skończył jako bogacz. Miał pomysł, pasję, mnóstwo chęci i jeszcze więcej szczęścia. W końcu doszedł do wniosku, że świat powinien poznać jego historię. Tego samego zdania jest Bill Gates.

3. Archie Brown „The Myth of the Strong Leader”

Jako bardzo wyrazista postać słynny amerykański przedsiębiorca i filantrop lubi książki o tym jak kształtują się równie silne osobowości. Z tego też względu do swojej listy The Best of 2016 dorzucił  „The Myth of the Strong Leader”. To pozycja, która opisuje proces stopniowego docierania do najwyższej władzy przez światowych polityków i liderów. Brown przedstawia go przez pryzmat wielu różnych czynników, takich jak indywidualne zdolności i predyspozycje, wyznaczone cele czy postęp technologiczny. Powołuje się przy tym na przypadki największych przywódców. Dobra rzecz.

4. Siddhartha Mukherjee „The Gene: An Intimate History”

Autor niniejszego rankingu powiedział, że czytanie to dla niego najlepszy sposób na zgłębienie nieznanych mu tematów. Biorąc pod uwagę, że od dziecka czyta jedną książkę tygodniowo, tych tematów jest już pewnie bardzo mało. Do tego wąskiego grona należy zagadnienie ludzkiego genomu. Choć właściwie należałoby to napisać w czasie przeszłym, bo Gates ma już za sobą lekturę publikacji Siddharthy Mukherjee. Ceniony pan onkolog opisuje w niej różne sposoby na jakie ludzkość wpływa dziś na genotyp i czym to grozi. Pouczająca i otwierająca oczy książka.

5. Gretchen Bakke „The Grid: The Fraying  Wires Between Americans and Our Energy Future”

Bill Gates przez lata swojej działalności robił co mógł, żeby jego nazwisko kojarzone było z przyszłością. Skłonność do wybiegania wiele lat wprzód pozostała mu do dzisiaj. Chcąc nakłonić do podobnego myślenia ludzi, którzy go podziwiają, podrzuca im książkę pani antropolog Gretchen Bakke. W tekście „The Grid” jego autorka podkreśla jak ważna w życiu człowieka jest elektryczność
i jak bardzo istotna będzie jeszcze przez długi czas, a co za tym idzie, jak powinna ewoluować. Według niej najlepiej w stronę odnawialnych źródeł energii. Gates jest pod ogromnym wrażeniem jej rozważań i kto wie, czy za jakiś czas nie zainteresuje się tym tematem dużo bardziej.

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑