Amerykański portal wyróżnia polskie dokonania 2014 roku

Opublikowano Styczeń 6, 2015 | przez MB

Inspirujące shaq

Opublikowano Styczeń 6, 2015 | przez MB

0

Prawdopodobnie nie zwróciliście uwagi, ale w 2014 roku Polska śmiało pukała do bram masowej świadomości i wyraźnie zaznaczyła swoją obecność na mapie popkultury. Wysiłki naszych rodaków docenił amerykański portal BuzzFeed publikując listę 11 niesamowitych polskich akcentów, jakie miały miejsce w 2014 roku („11 Awesome Polish Things That Happened In 2014”).

Redaktorzy serwisu za najciekawsze wydarzenie z Polską w tle uznali Shaquille’a O’Neala poznającego uroki polskiej kuchni. Na antenie kanału TNT dowiedział się czym jest nasza kiełbasa i jak smakują pierogi. Zdarzenie miało miejsce oczywiście podczas rozmowy z Marcinem Gortatem po jednym z meczów NBA. Nasz ambasador w najlepszej lidze koszykówki spisał się na medal.

Chociaż tego dokonania nijak nie da się porównać z wyczynem Aleksandra Doby. 67-letni podróżnik jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlatycki. To musiało zrobić wrażenie na „Hamburgeiros”. W zestawieniu BuzzFeed zajął drugie miejsce. Przegrał z pierogami, ale przeskoczył 120 milionów wyświetleń na Youtubie Sylwestra Wardęgi za film „Mutant Giant Spider Dog”.

Zaraz za podium uplasowało się historyczne zwycięstwo reprezentacji Polski nad Niemcami. 51. minuta – Milik – 1:0, 88. minuta – Mila – 2:0! Dokopaliśmy im w pięknym w stylu i nic dziwnego, że świat się zachwyca. Choć raczej bardziej chodzi o to, że na to zwycięstwo czekaliśmy ponad 90 lat…

Ida

Długo, ale może nie aż tak, czekaliśmy też na taki film jak „Ida”. Dzięki niemu polska współczesna kinematografia wypłynęła na szerokie wody. Film Pawła Pawlikowskiego jest głośno komentowany przez środowisko i stał się jednym z głównych kandydatów do nominacji do Oscara w kategorii „film nieanglojęzyczny”. Trzymamy kciuki my, trzymają też Amerykanie.

Tak samo jak film Pawlikowskiego wzruszyła ich historia niedźwiedzia Wojtka, który pełni funkcję symbolu bohaterskiej armii generała Władysława Andersa. W Parku Jordana w Krakowie postawiono pomnik zwierzęcia, a jego odsłonięcie nastąpiło w 70. rocznicę zwycięstwa 2 Korpusu Polskiego pod Monte Casino. Monument ma przypominać nie tylko o słynnej bitwie, ale przede wszystkim o historii Polski.

Podobny cel towarzyszył akcji #MyPolska, w którą włączyli się rodacy (i nie tylko) z całego świata. Charakterystyczny hashtag, którym opisywano zdjęcia z polskimi symbolami, został wymyślony z okazji Święta Niepodległości 11 listopada. Kampania okazała się dużym sukcesem w mediach społecznościowych i zdecydowanie zasługuje na wyróżnienie.

W rankingu BuzzFeed pojawiają się także kurioza. Wśród nich odtworzenie w zamku Czocha realiów sagi o Harrym Potterze i oficjalne otwarcie tam Letniej Szkoły Magii „Gildia Magów”, a także najszybszy człowiek w Europie, który w wieku 104 lat dystans stu metrów przebiegł w niecałe 33 sekundy.

Redaktorów serwisu ucieszył także pomysł LOT-u, który „ułatwił” podróżnikom całowanie.

belvedere

Nas z kolei najbardziej uradowała wieść o tym, że polska wódka Belvedere „wystąpi” w „Spectre”, najnowszej części przygód Agenta 007.

W kontekście sławienia Polski w świecie rok 2014 możemy uznać za udany.

Pełne zestawienie „11 Awesome Polish Things That Happened In 2014” portalu BuzzFeed w linku poniżej:

http://www.buzzfeed.com/polandinusa/11-awesome-polish-things-that-happen-in-2014-utuk

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑