Banksy – geniusz bez twarzy zestrzelił Dumbo

Opublikowano Październik 8, 2013 | przez Deszczowiec

Banksy. Przekoleś. Kocur. Kiedyś o takich jak on mawiano „geniusz” albo „człowiek dotknięty palcem bożym”. Ale nie w tym rzecz. Ten niespełna 40-letni Angol to jeden z najbardziej kreatywnych twórców naszej epoki. A zarazem człowiek wytyczający nowe drogi.

To właściwie od niego zaczęła się cała zajawka na murale: wielkie, kilku czy kilkunastometrowe graffiti na ścianach budynków mieszkalnych. Graffiti, które tworzy przeniosło sztukę street artu w – że posłużymy się pewnym standardem – „jakiś zupełnie inny wymiar”. Całujący się policjanci w charakterystycznych hełmach, Myszka Miki i klaun z reklam McDonalds’a prowadzący poparzoną napalmem wietnamską dziewczynkę, czy Mona Lisa z wyrzutnią rakiet – to tylko niektóre z jego prac. Niepodrabialnych. Niepowtarzalnych. Niesamowitych.

Jego dzieła, które na początku uznawano za „akty wandalizmu”, dziś kosztują krocie. Niedawno jakiś cymbał z Tottenham wyciął fragment muru, na którym była grafika Banksa i postanowił ją sprzedać. Cena? Bagatela – 750 000 funtów.

Jego prace są wymowne: zazwyczaj mają one wydźwięk pacyfistyczny, stają w obronie słabszych. Często z nutą gorzkiego, angielskiego humoru.  Kilka lat temu namalował kilka murali po palestyńskiej stronie zbudowanego przez Izrael muru granicznego, rozdzielającego oba zwaśnione narody. Kilka efektów jego pomysłowości możecie zobaczyć tutaj:

3

4

5

2

1

Niedawno znowu przywalił. Na swojej oficjalnej stronie umieścił video, na którym kilku oturbanionych gostków z nieodłącznym „Allah akbar” zestrzeliło… słonika Dumbo. Nie trzeba specjalnej wyobraźni, by wiedzieć jakiego kraju i problemu dotyczy ten film. Zobaczcie go. Jest króciutki i przy okazji zabawny. Bo sprawiedliwości musi stać się zadość! 😉

 

Komentarze


Tagi: , , ,Back to Top ↑