Bójka na pięści, taniec z ogniem. Najdziwniejsze tradycje noworoczne

Opublikowano Grudzień 31, 2016 | przez lucky bastard

Nie wchodź w Nowy Rok z długami. Ustal sobie noworoczne postanowienie. Upij się ze znajomymi do nieprzytomności. To tylko niektóre dobrze nam znane tradycje sylwestrowo-noworoczne. W niektórych krajach bywa tego dnia dużo bardziej interesująco.

Takanakuy-Festival-at-risk-01-1

Sąsiad zajął ci miejsce parkingowe? Ktoś na osiedlu nieustannie odstawia chryję, puszcza za głośno muzykę, nie sprząta? A może sąsiadka podebrała ci faceta? Noworoczny rytuał „takanukuy” w jednym z regionów Peru jest rozwiązaniem. Wszyscy, którzy skłócili się czymś w mijającym roku, tego dnia leją się na gołe pięści, by wszystko w ten sposób wyjaśnić, co by skończyć ze złymi emocjami, nawet jeśli tak radykalną metodą. Kto wie, może przydałoby się i w Polsce?

2421-610x360

Jeśli jesteście piromanami amatorami, to powinny was zainteresować kierunki szkockie lub ekwadorskie.  W niektórych miejscowościach Szkocji – raczej nie Glasgow, szukajcie mniejszych – Nowy Rok świętuje się kulami ognia, z którymi odprawia się dość minimalistyczny taniec, czyli po prostu kręci się nimi wokół ciała. W Ekwadorze natomiast palimy kukły. Sympatyczne.

 red

Jak się okazuje, Turkom udają się nie tylko kebaby i swetry, ale również ten noworoczny zwyczaj o noszeniu czerwonej bielizny. Ma to przynosić szczęście i cóż mamy powiedzieć: jeśli dla damy szczęściem jest powodzenie wśród facetów, to faktycznie może się ziścić.

p803769086-4

Ulubiona tradycja noworoczna sklepów meblowych – wybiła dwunasta, czas wyrzucić przez okno stół, fotele i kanapę. Tak to działa w niektórych rejonach RPA i Włoch, aczkolwiek podejrzewamy, że nie leci przez okno nowa sofa, tylko rzeczy w miarę niepotrzebne. Jak to dla was zbyt hardkorowa tradycja, w Portoryko oknem leci woda z wiadra, która ma odpędzić złe duchy.

2521-610x360

Duńczycy, czyli spokojny naród, przynajmniej przez większość roku: gdy przychodzi pierwszy stycznia, zaczyna się granda i latają talerze. Taka tradycja – ciskać tego dnia talerzami o drzwi domu, a im lepiej się potłucze talerz, czytaj: na więcej kawałków, tym więcej farta w nowym roku będzie miał miotacz.

Komentarze


Tagi: , , , , , , ,Back to Top ↑