Chińska metoda wspierania czytelnictwa. Chyba najlepsza

Opublikowano Październik 30, 2013 | przez MB

nagie-czytanie-chiny-4

Producenci koszulek, resoraków i podrabianych adidasów z Chin wymyślili, jak skutecznie promować czytelnictwo wśród mieszkańców kraju. Swój pomysł nazywają „innowacją, za której pomocą wnoszą coś nowego i zabawnego do tradycyjnych księgarń”.

W rzeczywistości chodzi o cycki. W czasach, w których tylko nagie bufory są w stanie sprzedać cokolwiek, ich obecność między dziełami Bułhakova a biografiami One Direction w ogóle nie dziwi. Jest wręcz uzasadniona.

Inicjatorem nagiego czytania jest chińska sieć księgarni Popular Bookmall, która w swoich miejscówkach w Szanghaju i w Nankin zaprezentowała wystawę zdjęć pod hasłem „Nagie czytanie przybliża cię do książek”. I faktycznie, między widocznymi na fotkach modelkami a książkami dochodzi do bezpośredniego, cielesnego kontaktu. Wciągnięte w fabułę młode Azjatki raczej nie zwracają uwagi na swój negliż wertując kolejne strony, bądź też szukając następnych… pozycji na półkach.

Na nagość z pewnością uwagę zwracają jednak klienci księgarni. Galeria budzi w Chinolach mieszane uczucia, czego oczywiście można było się domyślić. Niektórzy twierdzą, że nikt o zdrowych zmysłach nie kupi książki tylko dlatego, że na ścianie obok wisi goła laska. A dlaczego ktoś miałby z tego samego powodu kupić samochód, proszek, dżinsy albo wycieczką do Tunezji? Uwaga, powtarzam, go-ła la-ska. Ja bym się skusił nawet na słownik włosko-bułgarski. Ewentualny problem może polegać jedynie na tym, że są to dziewczyny w Chinach kraju kompletnie nieznane.

Tak myślę o przeniesieniu całej tej zabawy na polski grunt i do głowy wpada jedno pytanie: anonimowe, nagie dupencje w Empiku? Nieźle, ale wolałbym golutką Dżoanę Krupę zaczytaną w najnowszym Kingu. Albo roznegliżowaną Monikę Brodkę, pochłaniającą opowiadania tegorocznej Noblistki. Nie pogardziłbym też Anną Przybylską, która tak jak ją Pan Bóg stworzył, leży i czyta „Wiedźmina”.

Tak, wtedy żadne rabaty nie byłyby potrzebne.

nagie-czytanie-chiny-1nagie-czytanie-chiny-2

Komentarze


Tagi: , , , , , , , ,Back to Top ↑