Chiny wydają siano na własny Paryż

Opublikowano Listopad 9, 2013 | przez MB

paryż4

Na tak absurdalny pomysł mogli wpaść tylko Chińczycy. Małe chińskie domki, małe chińskie kapelutki, spore chińskie pola uprawne a pośród nich… Wieża Eiffla.

W mieście Tianducheng w 2007 roku ruszyła budowa repliki Paryża (wtf?!). Najsłynniejszy zabytek stolicy Francji odtworzony przez firmę Zhejiang Guangsha Co. Ltd. ma 108 m wysokości, gdzie autentyk mierzy aż 324 m. Miasto zostało zaprojektowane tak, by pomieścić 10 tysięcy mieszkańców. W planach było stworzenie szkoły, szpitala oraz lokalnego klubu. Powstały za to hotele, które goszczą turystów z całego świata za „jedyne” 82 dolary za noc. Nietrudno jest się domyślić, że miejsce stało się niezwykle uczęszczanym celem wycieczek i fotografów. Pewnie tam to Europejczycy wkurwiają lokalsów swoimi małymi aparacikami.

Oprócz starannie odwzorowanej Wieży Eiffla, mieszkańcy oraz zwiedzający mogą podziwiać kopię słynnej fontanny z ogrodów Pałacu wersalskiego oraz europejską architekturę. Niestety, turystów jest tam zdecydowanie więcej niż regularnych mieszkańców, którzy widocznie mają więcej oleju w głowie niż pomysłodawcy „małego Paryża”. Tianducheng uznawane jest w Chinach za miasto duchów, czyli miasto wymarłe. Co ciekawe, nie jest jedynym miastem zainspirowanym Europą. Istnieją jeszcze miejsca wzorowane na metropoliach niemieckich, angielskich oraz włoskich. Ciekawe, kiedy powstanie chińska replika Warszawy? Tam pewnie też żaden Chińczyk o zdrowych zmysłach by nie zamieszkał.

paryż8

 

paryż2

 

paryż6

 

paryż5

 

paryż7

Komentarze


Tagi: , , , , ,Back to Top ↑