Co kryje się za logiem wartym prawie 80 patyków? Poznajcie mistrzów Painta

Opublikowano Marzec 17, 2014 | przez Pato

 krakow2022_logo_650

Dawno nie widziałem większej żenady niż program Polsatu, gdzie Katarzyna Skrzynecka przebiera się za Louisa Armstronga i śpiewa „What a wonderful world”. Ostatnio rozśmieszył mnie też Michał „Chorągiewka” Kamiński, startujący do Europarlamentu z ramienia PO. Ale to wszystko nic w porównaniu z newsem, który pojawił się dziś. W Krakowie przedstawiono logo Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Kilka kresek w lewo, kilka w prawo, jeszcze tylko standardowy dopisek i mamy całość. Koszt – 78 tysięcy złotych…

Nie chcę z tego robić sprawy politycznej. Krzyczeć: spisek, szwindel, gdzie nasze podatki. Bardziej zastanawia mnie odtworzenie procesów myślowych ludzi, którzy za to odpowiadają. Podobno odrzucono sto prac krakowskich grafików. Podobno wszyscy nie prezentowali olimpijskiego poziomu. Podobno dopiero Szwajcarzy wykonali logo „bez zastrzeżeń”, co jak mówi niejaka Magdalena Sroka, „świadczy o profesjonalizmie wykonania”.

Tak, profesjonalne wykonanie. Żółty romb (to podobno krakowski rynek) plus kilka kresek (że niby parzenica góralska). Jak włączycie wyobraźnię to zobaczycie tam mrówkę, chrabąszcza albo drugie śniadanie. Szwajcarzy wszystko zaplanowali. Jak dobrze, że znają historię regionu, bo inaczej – jak w stu odrzuconych pracach – mielibyśmy kilka przypadkowych bohomazów. Malowanie po omacku zamiast wielkiej wizji wartej dziesiątki tysięcy złotych. Mógłbym teraz pisać, że coś takiego namalowałbym w Paincie w pięć minut, że pierwszy lepszy student ASP zrobiłbym coś lepszego za dwa czteropaki. No mógłbym, ale to wszystko bez sensu.

Przecież to wizja, doświadczenie, estetyka. Zachwyty, które czytam u Jagny Marczułajtis jeszcze bardziej przygnębiają. Aż strach pomyśleć co będzie dalej. Skoro tyle kasy idzie na mistrzów Painta, to za ile zostanie wybudowany tor do bobslejów albo hala do curlingu? Kraków miasto zgłaszające… Chętnie przerobię to na miasto rezygnujące.

Najpierw tylko odgrzebię kilka prac z przedszkola.

Komentarze


Tagi: , , ,Back to Top ↑