Człowiek, który podbił świat w tym tygodniu, gdy się opierdalałeś: Radzimir Dębski

Opublikowano Czerwiec 28, 2015 | przez lucky bastard

Radzimir-DębskiMichał-Zagórnymichalzagorny.com4_

Pierwszy raz jego imię obiło się o uszy przeciętnemu Polakowi trzy lata temu. Radzimir Dębski, znany jako Jimek, stworzył wtedy remix utworu Beyonce „End of Time”. Nową kompozycję piosenkarka umieściła na swoim krążku, a przy okazji koncertu w Warszawie spotkała się z młodym artystą. „Jestem pod wrażeniem twojej pracy, doceniam, że jesteś bardzo utalentowany muzycznie, a do tego bardzo skromny. Przede wszystkim nie zmieniaj się, pozostań sobą. Życzę ci dużo sukcesów i wierzę, że osiągniesz wszystko, o czym marzysz” mówiła do Polaka Beyonce.

W tym tygodniu Jimek znów skupił uwagę muzycznego światka. Jego sposób na sukces? Przedstawienie historii hip-hopu w wykonaniu… orkiestry symfonicznej. 28-letni kompozytor współpracował do tej pory między innymi z Pezetem, czy Miuoshem, ale teraz poszedł krok dalej – u boku orkiestry przedstawił swoją aranżację najważniejszych dla tego gatunku muzyki utworów. Na liście Dębskiego znalazły się między innymi kawałki Kendricka Lamara, Jay-Z, 2Paca, czy „Crazy in Love” Beyonce.

– Połączenie hip-hopu z symfoniką jest dla mnie czymś tak przedziwnie naturalnym, że w ogóle nie wiem, jak to się stało. Bo stało się to samo. Nawet kiedy dostawałem zamówienia na poważne utwory, to ciągle miałem ten projekt z tyłu głowy – mówi na antenie TVP Info Radzimir Dębski.

Artysta opublikował nagranie z premierowego koncertu już w połowie maja. Jednak prawdziwa burza wokół jego dzieła rozpoczęła się w minionym tygodniu, a wszystko za sprawą wyróżnienia ze strony celebrytów. Ashton Kutcher nazwał polskiego kompozytora geniuszem, z kolei film na swoim Facebooku udostępniła Nicki Minaj. Warto zaznaczyć, że obserwuje ją więcej użytkowników niż nasz kraj liczy obywateli! Rzecz jasna, Polaka wyróżnili także wykonawcy, których utwory zaaranżował w trakcie koncertu – M.O.P., Prodigy czy Pharoahe Monch.

Do 2012 roku o rodzinie Dębskich głośno było „tylko” na skalę krajową, a wszystko za sprawą ojca Radzimira. Krzesimir Dębski to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, autor między innymi muzyki do filmu Ogniem i Mieczem. Paradoksalnie, kariera Jimka nie nabrała rozpędu dzięki pomocy ojca. Mało tego, o medialnego poklasku w Polsce doświadczył dopiero wtedy, gdy… został doceniony za granicą. Takiego towaru eksportowego w polskiej kulturze nie było od ładnych kilku lat.

 

Komentarze


Tagi: , , , ,Back to Top ↑