Człowiek, który podbił świat w tym tygodniu, kiedy ty się opierdalałeś: Banksy

Opublikowano Sierpień 23, 2015 | przez MB

dismaland1

Ciepło ci, wygodnie? Jesteś najedzony, wypoczęty, browar z kumplami zaliczony? Po pracy mała drzemka, osiem godzin w tyrce a potem laba? Ludzie, których opisujemy w tym cyklu, przekraczają granice własnych możliwości, pobijają rekordy i zostają sławni dzięki ciężkiej pracy, hartowi ducha i wyrzeczeniom. A ty co? Opierdalasz się. Głupio ci teraz?

Banksy to człowiek, który regularnie zachwyca świat swoimi dokonaniami, swoją sztuką i aurą tajemnicy, którą udało mu się wokół siebie wytworzyć. W tym tygodniu, kiedy ty się opierdalałeś, zrobił to jeszcze raz. Otworzył wyjątkowy park rozrywki. Choć eksponaty, które można w nim zobaczyć, ciężko traktować jako rozrywkę sensu stricto.

Park nosi nazwę Dismaland, czyli taką samą, jaką w 2012 roku artysta nadał swojemu słynnemu graffiti z wizerunkiem Myszki Mickey, której towarzyszyło hasło „Życie zawsze jest bajką”. Nowe spektakularne przedsięwzięcie Bansky’ego ma być odpowiedzią na komercyjny do granic możliwości Disneyland. Dismaland stanowi jego przeciwieństwo. To jedno z najbardziej dołujących miejsc, w jakim człowiek może się znaleźć. Zlokalizowane jest w małej angielskiej miejscowości Weston-Super-Mare, o której nie wiadomo właściwie nic. Tylko tyle, że wcześniej było tam centrum relaksu Tropicana. To typowe zagranie dla tego słynnego streetartowego twórcy. Nie dość, że swój park zbudował na nieznanej prowincji, to w dodatku prace nad nim ukrył pod przykrywką przygotowywania planu zdjęciowego do horroru.

kopciuszek

Jednak Dismaland ma w sobie coś z klimatów grozy. To kolejne dzieło Banksy’ego przedstawiające największe słabości współczesnego świata. Dla zwiedzających udostępniono osiemnaście instalacji (dziesięć autorstwa samego Banksy’ego) przepoczwarzających się w nocne mary postaci i motywów ze znanych filmów animowanych. Mamy więc m.in. Kopciuszka, która jadąc karetą zginęła w ulicznej kraksie, mamy zatęchły i opuszczony zamek Śpiącej Królewny, łódź z imigrantami, rzeźbę pt. „Dwie ciężarówki tańczące balet”, mamy w końcu karuzelę z koniem, który zaraz ma być ugotowany i przyrządzony. Wśród „atrakcji” nie brakuje zjeżdżalni i młyńskiego koła. Kolekcję podsumowuje chwytliwe hasło reklamowe: Najbardziej rozczarowująca atrakcja dla zwiedzających Wielką Brytanię.

hot dog

Powodów do rozczarowań na pewno nie mają miłośnicy sztuki współczesnej. Oprócz prac tajemniczego założyciela, w Dismaland wystawiono również dzieła Damiena Hirsta, Jenny Holzer i Jimmy’ego Cauty’ego.

Banksy zadbał jednak nie o tylko o mocny wydźwięk, wysoki poziom artystyczny i odpowiedni rozgłos. Pomyślał także o ludziach. Bilet wstępu do jego galerii osobliwości kosztuje jedynie trzy funty, czyli na polskie mniej więcej dwadzieścia złotych. Za wstęp do takiego miejsca, to prawie darmo. Nic więc dziwnego, że wejściówki cieszą się tak dużym wzięciem. Trzeba się jednak pospieszyć, ponieważ park będzie otwarty jedynie przez pięć tygodni, potem Banksy się zwija.

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , ,Back to Top ↑