Czytam legalnie, a Ty? – ruszyła akcja promująca e-booki z oficjalnych źródeł

Opublikowano Marzec 16, 2016 | przez MB

meller

Piractwo to nadal bardzo aktualny temat. Także na rynku literackim. Znani i poczytni autorzy postanowili wziąć sprawę w swoje ręce i od niedawna firmują swoimi twarzami kampanię społeczną „Czytam legalnie, a Ty?”.

Akcja skupia się przede wszystkim na e-bookach, ponieważ organizowana jest przez firmę Virtualo walczącą z lokalnym piractwem w Internecie.

Do przeprowadzenia takiej kampanii natchnęły organizatorów wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez Virtualo do spółki z Instytutem Nauk Ekonomicznych Grape UW. Według nich ponad pięćdziesiąt procent użytkowników korzystając z e-booków, korzysta z e-booków nielegalnych. Myśl o tym, że Polacy potrzebują solidnej edukacji na temat książek w formacie cyfrowym, jest więc oczywista.

A skoro o Internet się rozchodzi, organizatorzy uderzyli ze swoją akcją bezpośrednio do sieci. „Czytam legalnie, a Ty?” rozprzestrzenia się zatem drogą viralową w blogosferze oraz na portalach społecznościowych. Ruszyła także strona internetowa, na której oprócz podstawowych informacji na temat piractwa oraz legalnego korzystania z e-booków, można znaleźć i zakupić książki autorów zaangażowanych w kampanię. Zajrzyjcie tutaj: http://virtualo.pl/?go=legalne_ebooki.

Do korzystania z książek z legalnych źródeł zachęca sama śmietanka współczesnej polskiej literatury na czele z Katarzyną Bondą, o której pisaliśmy w cyklu „Piękna niepokorna” (http://wyszlo.com/piekna-niepokorna-katarzyna-bonda/), Anną Dziewit-Meller, Mariuszem Szczygłem, Katarzyną Puzyńską oraz Magdaleną Witkiewicz.

Szczygieł

W gronie osób wspierających akcję znaleźli się także popularni blogerzy, którzy już wkrótce nakręcą i opublikują filmy z nowym literackim challengem, a następnie ruszą w blogosferę i profile społecznościowe. Jeśli lubicie takie zabawy, to warto na niego poczekać. Ponadto niedługo pojawią się specjalne wyzwania skierowane do Internautów. Użytkownicy będą publikować swoje zdjęcia, na których korzystają z legalnych e-booków. Do wygrania będą czytniki PocketBook Touch Lux.

Akcja wygląda na bardzo prężnie zorganizowaną, nowoczesną i odpowiadającą współczesnym realiom. Czy coś da? Ciężko stwierdzić. Na pewno pomoże w edukacji społeczeństwa, rozpowszechnieniu wiedzy na temat e-booków oraz, nie oszukujmy się, promocji samych autorów. Natomiast sama walka z piractwem od samego początku wygląda na walkę z wiatrakami. Mimo to Don Kichoci nadal są potrzebni.

#antypiracimy

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑