Diagram Prize – nagroda za Najdziwniejszy Tytuł Książki

Opublikowano Kwiecień 1, 2015 | przez MB

diagram prize

Za napisanie dobrej książki jej autor może zostać wyróżniony Nagrodą Bookera, Goethego, Cervantesa, Nebulą, Nike, Paszportem „POLITYKI”, wreszcie Nagrodą Pulitzera, a nawet Noblem. Ci, którzy napisali książki co najmniej dziwne, dostają Diagram Prize.

Przyznawana jest regularnie od 1978 roku. Została wymyślona tylko po to, by uczestnicy Targów Książki we Frankfurcie nie nudzili się. Laureat wyłaniany jest w trakcie internetowego plebiscytu organizowanego przez Diagram Group, a natura nagrody jest całkowicie symboliczna. Zwycięzca zamiast hajsu otrzymuje butelkę jakiegoś francuskiego sikacza. W przeszłości zdobywali ją autorzy takich książek jak: „Najważniejsze wydarzenia w historii betonu”, „Gotowanie z kupą” „Oralny sadyzm i wegetariańska osobowość”, „Jak srać w lesie”, „Jak robić kupę na randce”. W 2015 roku laureatką została niejaka Margaret Meps Schulte za dzieło pt. „Nieznajomi mają najlepsze cukierki”.

Diagram Prize to nagroda za Najdziwniejszy Tytuł Książki.

Trudno przypuszczać, że pisarze zabijają się o to wyróżnienie, ale wielu zdecydowanie na nie zasługuje. Wystarczy nawet przeanalizować tylko te tytuły, które były nominowane w tym roku. Konkurencja była bardzo ostra a o francuskiego sikacza ubiegało się siedem tytułów.

brzydka żona

Melissa Margaret Schneider wydała zbiór historii o tym jak rozwiązłość seksualna i wielka miłość doprowadziły do rewolucji w Chinach. Pozycja wygląda na zaangażowaną i ważną a nosi tytuł… „Brzydka żona to skarb w domu”.

Niejaka Sandra Tsing Loh napisała z kolei pamiętnik, w którym podzieliła się swoimi emocjami, jakie towarzyszyły jej w trakcie przechodzenia menopauzy. Ponoć jest to książka lekka, komiczna i szczera. Trudno by było inaczej, skoro na półkach można ją znaleźć jako „Wariatka w Volvo: Mój rok z szalejącymi hormonami”.

Na nominację zasłużyli sobie też autorzy książek biologicznych. Menno Schilthuizen z całych sił próbować zafascynować czytelników ewoluują narządów płciowych, zaś Dr Ken Thompson – gatunkami inwazyjnymi zwierząt. Z dużym przekonaniem obstawiamy, że ich wypociny doceni wyłącznie najbliższa rodzina. No bo czy z własnej woli sięgnęlibyście po „Dolne rejony natury” i „Gdzie przynależą wielbłądy?”.

Biorąc pod uwagę, że „Najważniejsze wydarzenia w historii betonu” zdobyły kiedyś pierwsze miejsce, spośród wszystkich tegorocznych nominowanych największą chrapkę na Diagram Prize mieli chyba uczestnicy dwudniowego sympozjum na temat nawierzchni betonowych. Efektem ich spotkania jest bowiem publikacja pt. „Zaawansowane Badania Nawierzchni: Wybrane, zrecenzowane dokumenty z 3-ej Międzynarodowej Konferencji na temat projektowania, budowania i remontowania nawierzchni betonowych”. Prawdopodobnie bestseller.

Tak samo jak dzieło wiccanki Diany Rajchel, która napisała o tym, jak radzić sobie z rozwodem i przeżyć po nim prawdziwą transformację. Choć najwyraźniej wystarczy przeczytać sam tytuł: „Rozwód z prawdziwą czarownicą: dla pogan i ludzi, którzy ich kochali”.

nieznajomi

Zwycięska lektura, „Nieznajomi mają najlepsze cukierki”, to z kolei przewodnik po osobliwościach. Autorka opublikowała książkę, w której zamieściła wywiady przeprowadzone z przypadkowymi ludźmi. Wśród nich znajduje się np. rozmowa z biegaczką topless, która nagle wyłoniła się z lasu trzymając w rękach worek mąki…

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , ,Back to Top ↑