Drukarki 3d. Sprzęt, który wywoła rewolucję

Opublikowano Styczeń 28, 2015 | przez lucky bastard

Internet zmienił świat. Zarówno na poziomie mikro, czyli wpływając na życie każdego z nas, ale i na poziomie makro, czyli choćby poprzez stanie się potężną branżą. Nic nie pozostało takie samo, przed internetem żyło się inaczej, tak samo jak żyło się inaczej przed powszechną komputeryzacją. Ci starsi z was doskonale to wiedzą.

Na horyzoncie mamy kolejną rewolucję. Jest już za zakrętem, już puka do drzwi. Chodzi oczywiście o drukarki 3d. Gdy staną się powszechne, tak jak dziś komputery, obudzimy się w zupełnie innej rzeczywistości.

Przykład: w Stanach Zjednoczonych nieustannie trwa dyskusja na temat dostępu do broni. W Polsce raczej jesteśmy zgodni: bardzo dobrze, że ciężko uzyskać u nas broń palną, za wielu jest oszołomów, za wiele osób nieodpowiedzialnych. Ale niedługo takiego dylematu będziemy pozbawieni: pistolet będzie można… wydrukować. Próby wykonywano wielokrotnie z sukcesem. Nawet dzisiejsze, bardzo niedoskonałe jeszcze drukarki, są w stanie to zrobić, więc o czym my mówimy? Mówiąc bez cienia przesady, za kilka lat dziecko sobie z tym poradzi.

 

Ciekawi mnie też, ile biznesów pójdzie z dymem. Drukarka 3d jest w stanie zapewnić tak wielki dostęp do wszelkiego rodzaju drobiazgów, z których korzystamy każdego dnia. Kubki? Sztućce? klosze, doniczki, uchwyty, połowa asortymentu, jaki masz w galeriach czy innych marketach budowlanych? Jak najbardziej dostępna, w dowolnym przez ciebie kształcie, rozmiarze i kolorze, jeśli tylko masz odpowiedni program i  dostatecznie zaawansowaną drukarkę (a z powyższymi radzą sobie już najprostsze). Wszystko wygodnie, na momencie, bez żadnego chodzenia do sklepu. Żyć nie umierać, ale co z morzem firm, które obecnie zajmuje się dostarczaniem tego rodzaju dóbr?

wydrukowane ciuchy

Sam sobie będziesz mógł zostać projektantem mody. Perspektywa kapitalna, ale jak to wpłynie na branżę? Ile osób straci robotę?

wydrukowane buty

Zresztą, przy odrobinie zdolności, można wydrukować znacznie bardziej skomplikowane rzeczy. Wiele osób wydrukowało gitary akustyczne, po lekkim obrobieniu, pomalowaniu – naprawdę piękne. Inny gość wydrukował sobie rower, ktoś motocykl. To możliwe, a przecież wciąż jesteśmy na początku drogi. Eksperci z branży już mówią, że w przyszłości latać będziemy wydrukowanymi samolotami, a jeździć wydrukowanymi samochodami. Poniżej macie zdjęcie pierwszego w pełni sprawnego auta stworzonego tą metodą.

wydrukowane auta

Trzeba uzmysłowić sobie jedno: drukarka kojarzy nam się z małą skrzyneczką w domu, ale przecież są też drukarki 3d o rozmiarach i przeznaczeniu przemysłowym. W Chinach już teraz istnieją firmy, które drukują domy. Zarówno jednorodzinne, jak i małe bloczki. Taka „budowa” zajmuje około godziny. Oczywiście, wciąż potrzeba przygotować obiekt a także go wykończyć, ale samo postawienie trwa migiem, a zarazem jest bardzo tanie. Jak to wpłynie na branżę budowlaną?

wydrukowany dom

Niektóre pomysły są wprost szalone, ale owszem, jak najbardziej już teraz się powiodły. NASA zleciła pewnemu inżynierowi konstrukcję drukarki 3d, która drukowałaby pizzę dla kosmonautów lecących w długie misjach kosmicznych. I udało mu się, w 2013 oddał w pełni sprawną maszynkę. To jeszcze pikuś: eksperci w Stanach twierdzą, że można drukować… mięso. Aby je pozyskać, nie trzeba będzie zabijać zwierząt, tylko mieszając odpowiednie preparaty później drukować kotlet. Brzmi przerażająco, ale obejrzyjcie poniższy filmik, to wszystko już dzieje się obok nas.

 

Brzmi jak kompletne science fiction, ale przecież bardziej zaawansowanym procesem jest drukowanie organów wewnętrznych, a o tym musieliście słyszeć. Jak może to odmienić medycynę, a w konsekwencji nasze życie – możliwości trudno wręcz oszacować. Przy odpowiednich funduszach, bogacze będą mogli sobie fundować nowe serducho, trzustkę i wątrobę i co roku. Długość życia dla wybranych jednostek może znacząco się wydłużyć.

3-D Printing Companies Demonstrate Latest Technologies

 Nie widzę innej możliwości: najbliższe dekady upłyną pod dyktando drukarek 3d. One już wchodzą, już raczkują, za chwilę nabiorą rozpędu. Pełna gama konsekwencji, jakie wprowadzi ich upowszechnienie, jest absolutnie nie do przewidzenia. Pewne jest tylko, że przyjdzie nam żyć w ciekawych czasach.

Komentarze


Tagi: , , ,Back to Top ↑