Dziwka, która doprowadziła do szału pisarza-geja

Opublikowano Luty 10, 2013 | przez Dżordż

audrey

„Wspaniały scenariusz, ale ja nie mogę zagrać dziwki!” –  Audrey Hepburn była i zachwycona, i zarazem zmieszana. Ostatecznie dała się jednak namówić. Jak jej to wyszło? „To był najgorzej obsadzony film, jaki kiedykolwiek widziałem. Dosłownie chciało mi się rzygać z obrzydzenia” – słowa autora książki „Śniadanie u Tiffany’ego” Trumana Capote raczej nie pozostawiają wątpliwości, że kiepsko. Choć miliony widzów na całym świecie są innego zdania…

Ta pozycja to absolutny klasyk. Podobnie jak film, który powstał trzy lata po jej wydaniu, w 1961 roku. Tyle że książka była smutna i mroczna. No i przede wszystkim pozbawiona happy endu. Dlatego ludzie tak bardzo ją uwielbiali. Film, owszem, też podobał się widzom, ale jednak był zupełnie inny od pierwowzoru – nazbyt holywoodzki i cukierkowy. To doprowadziło do szału Capote’a, który, co zabawne, przyjaźnił się z Hepburn!

Pisarza wkurwił też fakt, że bohater ekranizacji nie był gejem, jak narrator książki. Amerykanin sam chciał go zagrać, ale nie pozwolono mu na to. Możni producenci nie zgodzili się też, aby w rolę Holly Golightly wcieliła się Marylin Monroe. Bogacze z nieodłącznymi cygarami w ustach uznali, że najsłynniejsza blondynka świata jest zbyt wyuzdana do roli… damy do towarzystwa. Stwierdzili, iż dziewczęcy urok Hepburn nieco przykryje rozpustę Holly.

Tę i wiele innych ciekawych historii poznajemy dzięki książce „Piąta Aleja, piąta rano”, która właśnie ukazuje się na naszym rynku. To rzecz absolutnie obowiązkowa dla wszystkich miłośników kina z lat 60. Oraz dla fanów kobiet z klasą, dziewczęcych, zmysłowych, nieco zagubionych w życiu. Takich, które to – niestety – coraz rzadziej można spotkać na ulicach współczesnych, dużych miast.

 

Komentarze

Klimat lat 60.
Szaleństwa Capote'a
Anegdoty o Hepburn
Kulisy powstania filmu

Podsumowanie: Zajebista książka. Idealna i na prezent, i na dłuuugie zimowe wieczory.

4.8


Ocena użytkowników: 2.8 (20 głosów)

Tagi: , ,Back to Top ↑