Empik walczy o wyższy poziom czytelnictwa wśród Polaków. Tym razem skutecznie?

Opublikowano Kwiecień 24, 2014 | przez MB

stosuj

Na postępującą nudę, na niedobór wrażeń, na stany marazmu. Empik świętuje Światowy Dzień Książki i rusza z kampanią społeczną „Książka – stosuj codziennie”. Wszystko wygląda pięknie, tylko, jak wiemy, Polak w kwestii czytania to materia oporna.

Pomysł jest prosty, ale genialny. Popularna sieciówka kultury porównuje książki do leków. Najlepiej sprzedające się pozycje ostatnich tygodni (czytaj: każdej książki sprzedało się po dwieście sztuk) zostały zapakowane w listki jak tabletki. Oczywiście na zmyślnie pomyślanych plakatach, które przemawiają nie tylko zgrabną metaforą graficzną, ale także hasłami zalecającymi stosowanie literatury w chwilach nudy, ubytków wyobraźni, na wypadek zaistniałego nagłego zapotrzebowania na wiedzę albo umysłowej stagnacji. Najważniejsze, by czytać codziennie, wtedy współpraca z organizmem przebiega bezproblemowo. Taką mniej więcej wiadomość pragnie przekazać swoim klientom Empik.

Nie po raz pierwszy zresztą. Pamiętacie akcję „A Ty do czego używasz książek?”. No właśnie, my też nie. Podobno polegała na zawstydzeniu odbiorcy i wstrząśnięciu jego sumieniem poprzez ukazanie książek jako codzienne przedmioty używane do wszystkiego tylko nie do czytania. Jako podstawki pod piwo, podkładki pod mysz, podpórki pod krzesło itp. Była nawet dwutygodniowa wystawa naklejek wielkoformatowych prezentowana na stacji metra Centrum. I co? 60% pełnoletnich Polaków nadal nie czyta.

stosuj 2

Czy nowa kampania cokolwiek zmieni? Jesteśmy raczej sceptyczni, ale jeśli już jakiś temat ma przyciągnąć uwagę społeczeństwa, to czemu nie miałoby to być właśnie zdrowie?

Przy okazji składania jakichkolwiek życzeń najpierw zawsze leci zdrowie. Dopiero w dalszej kolejności szczęście, pomyślność i pieniądze. Czyli skojarzenie proste, życząc komuś zdrowia życzysz mu jednocześnie książki. Poza tym liczne programy telewizyjne i telewizje śniadaniowe zachęcają do zdrowego trybu życia, który i tak przecież jest na czasie. Tak samo jak medyczne seriale. Niektórzy nadal z sentymentem wspominają „Ostry dyżur”, inni nałogowo wciągają „Chirurgów” i „Dr House’a”. Ci przywiązani do rodzimych produkcji śledzą losy tvn’owskich „Lekarzy”, ci wytrwali – Doktora Burskiego ze szpitala w Leśnej Górze.

Z kolei emeryci i renciści być może dojdą do wniosku, że skoro co miesiąc udaje im się uciułać na Paracetamol, Ibuprofen i inne przyjemności, być może będą w stanie zaoszczędzić na karę w bibliotece albo nawet książkę prosto z księgarni.

Zdrowie to w ogóle nośny w Polsce temat. Niedorozwinięta służba zdrowia, łapówkarstwo, prof. Religa, afera wiceministra Neumanna, pavulon, wąglik, ptasia grypa, choroba wściekłych krów, strajki i takie tam. Empik trafił w dziesiątkę.

A tak bardziej poważnie –  nowa kampania Empiku jest doskonałą odpowiedzią na coraz większe zagęszczenie przestrzeni publicznej przez reklamy lekarstw, specyfików, suplementów diety i cudownych preparatów, które w mgnieniu oka mają zmienić nasze życie na lepsze. Prawda jest taka, że literatura właśnie może być odpowiedzią na wiele problemów, z którymi borykamy się na co dzień, trzeba jedynie ruszyć łbem i sobie to uświadomić. Starają się w tym pomóc magicy od marketingu pracujący dla Empiku.

Zadanie jest ciężkie, bo to, powtarzam, aż 60%  w czterdziestomilionowym kraju. Zbić ten wynik do 57% będzie sukcesem. PR’owcy Empiku najwyraźniej zdają sobie z tego sprawę, dlatego akcji „Książka – stosuj codziennie” towarzyszył konkurs na spot reklamowy. Pomysłodawcy za pośrednictwem platformy Million You zaangażowali internautów. A ci, wiadomo, trzepią pomysłami jak z rękawa. W finale znalazło się dziesięć filmików. Poniżej prezentujemy ten, który podoba nam się najbardziej. Resztę znajdziecie pod tym adresem:

http://millionyou.com/stosujcodziennie

Kampania ruszyła dokładnie 23 kwietnia. Trzymamy kciuki za Empik i za Polaków.

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , ,



Back to Top ↑