Gigant, który rodził się nad pizzerią. 15 ciekawostek na temat YouTube

Opublikowano Luty 19, 2015 | przez lucky bastard

Wyobrażacie sobie świat bez YouTube’a? My też nie. Jedyny w swoim rodzaju złodziej czasu. Kocioł z mieszaniną materiałów inspirujących, szlachetnych i niepowtarzalnych z kompletnie bezużytecznymi, ale za to najczęściej zabawnymi. Kilka dni temu jedna z najpopularniejszych stron w historii Internetu obchodziła dziesiąte urodziny. Właśnie z tej okazji przygotowaliśmy dla was kilka ciekawostek na jej temat.

1. Youtube’a stworzyło trzech amerykańskich chłopaków, z czego dwóch ma azjatyckie korzenie. Ojciec jednego z nich pochodzi z Bangladeszu, a drugi urodził się w Tajwanie. Taka kulturowo mieszanka musiała dać piorunujący efekt.

2. Cała trójka pracowała wcześniej przy projekcie PayPal. Także jeśli wywalą was z pracy, pamiętajcie – nie ma się czym przejmować. Zawsze może być to zapalnik do prawdziwie rewolucyjnego pomysłu.

3. Domenę YouTube.com oraz logo zarejestrowano w Walentynki, 14 lutego 2005 roku. Dziś jest warta kilkanaście miliardów złotych.

4. Legenda głosi, że pomysł na serwis powstał, kiedy kumple nagrali kompromitujący filmik na imprezie i mieli problemy z opublikowaniem go w sieci.

5. Serwis w ogóle by nie powstał, gdyby nie tzw. anioł biznesu, czyli osoba, która pomogła wystartować projekt, inwestując odpowiednią liczbę pieniędzy.

6. Pierwsza siedziba firmy mieściła się w pomieszczeniu nad pizzerią i japońską restauracją. Z czasem, kiedy przybywało biurek, zaczęły plątać się kable. Między komputerami od czasu do czasu przechadzały się szczury.

nblpLy3

7. Tak wyglądała strona główna YouTube w 2005 roku, na kilka miesięcy przed publikacją.

MMpkdNR

8. Jeśli nie macie pomysłu na tatuaż, jeden możemy wam podsunąć. Data: 23 kwietnia 2005, godzina 20:27. Szczerze mówiąc lepsze to, niż “peace, love, hope”. Wtedy jeden z współtwórców, Jawet Karim, opublikował 19-sekundowy wykład na temat długich, naprawdę długich trąb słoni w zoo w San Diego. Był to pierwszy, historyczny film na YouTube.

 

9. Wersja polskojęzyczna, obok chociażby holenderskiej, włoskiej czy japońskiej, ruszyła 19 kwietnia 2007 roku.

10. To trzecia najbardziej oblegana strona w internecie. Ustępuje tylko Google i Facebookowi.

11. Co minutę na serwery Youtube trafia 300 godzin nowych filmów.

12. YouTube od 2010 roku ma siedzibę w San Bruno, w Californii. I, wierzcie nam, nie jest to typowe nudne, sztywne korpo, które znacie z autopsji. W niektórych miejscach zamiast schodów są zjeżdżalnie. Masz ochotę na drzemkę? Wygodne fotele z masażem już czekają. Chcesz wziąć do pracy psa? Nie ma sprawy. Wszędzie jest mnóstwo zieleni, a na środku – też zielone – pole do gry w minigolfa.

DsUSc9m

mnONSn9

13. Najwięcej rekordów pobił teledysk do utworu Psy – Gangnam Style. W ciągu 24 godzin od momentu publikacji obejrzano go ponad 38 milionów razy. W czerwcu 2014 jako pierwszy klip przekroczył barierę miliarda wyświetleń. Dziś ma ich już grubo ponad dwa.

14. 38-letni Chad Hurley, jeden z pomysłodawców serwisu, zarabia 4,5 miliona dolarów rocznie.

15. W Chinach, Pakistanie czy Turmekistanie korzystanie z Youtube’a jest niezgodne z prawem i grozi karą więzienia.

Komentarze
Back to Top ↑