Ile jesteś w stanie zapłacić za zegarek?

Opublikowano Grudzień 16, 2016 | przez Tomas

Zegarek, kupcie zegarek – podpowiadają co rusz kolejne poradniki zatytułowane „Co sprezentować mężczyźnie na gwiazdkę?”. Propozycje, w zależności od portfela kupujących, są różne: z reguły w kategoriach do 300, 500 i 1000 zł. Ale przecież to cena, jaką należałoby co najwyżej zapłacić za jedną wskazówkę. To znaczy, jeżeli porównamy go do najdroższego na świecie zegarka naręcznego… Czy jesteście w stanie zgadnąć, ile w najwyższej w historii licytacji wyniósł próg bólu?

Patek Phlilippe 1518. Oto zabytkowy model, pierwszy z kalendarzem chronometrycznym, produkowany w czasie II wojny światowej i chwilę po niej. Liczba sztuk: niespełna trzysta. W kolorze złota i różowego złota, a także w kolorze stali. Tych ostatnich na rynek trafiły tylko cztery.

A jeden z nich dopiero co wylądował na aukcji zegarków zabytkowych w Genewie. Gdy już licytacja ruszyła i nabrała tempa, to zatrzymała się na wysoce absurdalnym poziomie – 11 milionów dolarów. Czyli grubo ponad czterdzieści baniek w złotówkach. Kosmos.

Czujecie to?

Za taką kasę można by wepchnąć do garażu Bentleya Continental w liczbie czterdziestu sztuk. Albo jeden z bardziej interesujących modelów odrzutowca. A za jedną dziesiątą tej kwoty trafiają się na rynku okazje, jak np. wyspa na własność w Polinezji. Nie przeliczamy tego nawet na rynek nieruchomości, jak gigantyczną można by wybudować chatę lub ile kupić mieszkań na wynajem.

A tu: zegarek. Tylko zegarek. Rozumiemy podejście kolekcjonerskie, przywiązanie do zabytkowych przedmiotów, jaranie się jednym z najpiękniejszych atrybutów męskiego stylu, ale wydanie takiej kasy na zegarek to jednak fanaberia.

A teraz zobaczcie, czego na pewno nie znajdziecie pod choinką…

f1

f2

Komentarze


Tagi: , , ,Back to Top ↑