Jedz i pij z Wyszło: jajko w chlebie

Opublikowano Maj 15, 2015 | przez MB

jajko w chlebie 2

Dziś w cyklu „Jedz i pij z Wyszło” coś dla opornych, leniwych i zapracowanych. Danie, o ile w ogóle można użyć takiego słowa, proste, mało wymagające, szybkie w przygotowaniu i na szczęście smaczne.

Jajko w chlebie to klasyk wśród potraw prymitywnych, lecz zadowalających. Oczywiście szlacheckiego podniebienia zbytnio nie ucieszy, ale trudno, najwyżej jego właściciel będzie chodził nadąsany. Mniej wybredni będą zachwyceni, ponieważ jak zwykle less is more.

Do przygotowania jajka w chlebie potrzebujemy następujących składników:

– jajko

– kromka chleba

– pieprz i sól

– olej

Przygotowanie:

W środku kromki chleba wycinamy kółko. Staramy się wybrać kromkę grubą, tak by jajko wygodnie się ułożyło. Wykrojone kółko można zjeść albo nakarmić nim ptaszęta. W kolejnym kroku chleb smarujemy masłem po obu stronach. Następnie w ruch idzie patelnia. Rozsmarowujemy na niej olej, odpalamy ogień i kładziemy dziurawą kromkę. Przysmażamy z jednej strony i przerzucamy na drugą jednocześnie zmniejszając ogień pod patelnią.

Teraz jajko. Całe wbijamy (lub wciepujemy) do wykrojonego wcześniej otworu. W tym momencie można użyć soli i pieprzu wedle uznania. Przykrywamy pokrywką patelnię i w ten sposób przygotowaną potrawę smażymy około 6 minut. Dążymy do tego by, białko było ścięte a żółtko jeszcze miękkie. Podawać na ciepło.

Danie można urozmaicić innymi przyprawami, posypać szczypiorkiem lub pietruszką, polać ketchupem lub posmarować majonezem. Położyć na nie plaster szynki albo pomidora. My jednak polecamy spożywać bez dodatkowych ornamentów, ponieważ tylko wtedy można docenić jego największą zaletę, jaką jest prostota.

Komentarze


Tagi: , , , , , , , ,Back to Top ↑