Kilka pieczeni na jednym ogniu – wiersze białe prosto z Google

Opublikowano Lipiec 9, 2013 | przez Gofrey

google

Pewnie większość z was już o tym wie, część już nawet ma za sobą pierwsze próby z wierszem białym, jednak dla całej reszty ogłaszamy: nastały czasy nowej, lepszej cybernetycznej poezji. Ktoś absolutnie genialny wstukał w wyszukiwarkę google kilka słów i… potoczyło się w tempie szybszym niż islamizacja Francji.


„W nocy”.

w nocy coś mnie gryzie,
w nocy coś mnie dusi,
w nocy boli mnie brzuch –
w nocy odwiedził mnie duch.

Piękne, prawda? A powstało poprzez wpisanie w wyszukiwarkę Google słów „w nocy” i wypisanie czterech pierwszych propozycji największego zbieracza naszych danych na świecie.

„Pędzimy”

pędzimy w stronę słońca
pędzimy sobie bimber
pędzimy jak rollercoaster
pędzimy gdzieś na oślep wciąż

Głęboko. Oporowo głęboko.

Tyle opisu zjawiska, teraz nasze wnioski.

Po pierwsze: nie trzeba wiele, by stać się poetą. Po drugie, cała ta wykwintna poezja biała, czy jak się to choróbstwo zwie, to bujda na resorach, bo jak widać Google robi to lepiej. Trzy: ponieważ wiersze powstają poprzez złączenie najczęściej wyszukiwanych fraz, można w nich odnaleźć obraz nas samych, którzy stawiamy naszemu wujkowi G. tak trudne pytania, jak chociażby: „jak zareaguje twoja żona, gdy kupisz toyotę gt86?”.

Na http://wierszezgoogle.tumblr.com/ macie pełną kolekcję utworów lirycznych głębokich jak teksty Feela, które równie dobrze można by postawić na półce z całą współczesną przeintelektualizowaną poezją. No i możecie się dowiedzieć, co wstukujemy w wyszukiwarkę Google. Nie wiemy co gorsze, świadomość tego, że cała współczesna poezja została zjedzona przez kreatywnego gościa uzbrojonego w Internet, który zapoczątkował tę falę, czy świadomość tego jak idiotyczne zapytania wpisujemy w Google?

Aha, ostatni akapit zainspirował nas do stworzenia tego krótkiego utworu. „Nie wiemy” powered by google, written by Wyszło.

„nie wiemy co nas jutro spotka nasze życie wiruje jak kule w bębnie totolotka
nie wiemy co jemy
nie wiemy co to jest bolerko
nie wiemy co nas jutro spotka”.

Kurtyna.

Komentarze


Tagi: , , ,Back to Top ↑