Kim właściwie jest LP?

Opublikowano Październik 11, 2016 | przez MB

LP2

Laska wjechała do stacji radiowych jak czołg. Jej utwór „Lost On You” to niekwestionowany hicior, dzięki któremu artystka osiągnęła u nas status wielkiej gwiazdy. LP jest wszędzie, ok, ale właściwie nikt o niej nic nie wie.

Dla polskich słuchaczy artystka do tej pory była właściwie anonimowa, bo i jej kariera wcześniej nie nabierała zawrotnego tempa. Jej mocne wejście do mainstreamu owiane jest dużą niewiadomą i jest jednym, wielkim zaskoczeniem. Mimo że niewątpliwie potrafi śpiewać, ma talent do komponowania nie tylko chwytliwych, ale i smacznych piosenek, dobrze wygląda a wizerunkiem nawiązuje do Patti Smith i PJ Harvey, to przez długi czas wolała pozostawać w cieniu wykonawców i zespołów, z którymi przez lata współpracowała.

Na tym polu zresztą odnosiła większe sukcesy niż tworząc solowe płyty. Jej pierwsze dwa krążki, „Heart-Shaped Scar” z 2001 roku oraz „Suburban Sprawl & Alcohol” z 2004 roku (utwór „Wasted” z tej płyty stał się motywem przewodnim serialu „Daleko do domu”), choć można było uznać je za udane, nie odniosły większych sukcesów i przeszły właściwie bez echa. Z kolei wydany w 2014 roku, jeszcze lepszy niż poprzednie, „Forever for Now”, choć nie ma nim „Lost On You”, dopiero na fali popularności tej piosenki podskoczył na listach sprzedaży.

Jednak mimo braku przebojów i innych komercyjnych sukcesów LP, a tak naprawdę Laura Pergolizzi, w branży muzycznej ma bardzo silną pozycję i cieszy się dużym poważaniem. Wszystko dzięki temu, że już prawie dziesięć lat zasuwa na przeboje i sukcesy innych artystów jako kompozytorka i songwriterka. Pierwszym jej utworem wykorzystanym globalnie był kawałek „Love Will Keep You Up All Night” na płycie… Backstreet Boys „Unbreakable”. Potem jak z rękawa posypały się kolejne zlecenia. M.in. od wydawców Erika Hassle’a i Heidi Montag. Kolejnym krokiem była współpraca z największymi nazwiskami: Christina Aguilera („Beautiful People” do filmu „Burleska), Rihanna („Cheers (Drinkt to That)”), Rita Ora („Shine Ya Light”), The Veronicas („Lolita”, „Line On Fire”), Leona Lewis („Fingerprint”), Cher („Red”, „Pride”), Cher Lloyd („Human”), Ella Henderson („Mirror Man”). Ponadto napisała piosenkę dla Vicci Martinez, finalistki brytyjskiego The Voice. Wokalistka wspięła się z tym utworem do pierwszej dziesiątki iTunes Top Singles Chart.

LP

Mając trzydzieści pięć lat LP przeżywa okres największej popularności i wreszcie rozpoznawalności. Jej EP „Death Valley” jest na topie, a inny singiel z tej płytki, czyli „Muddy Waters”, którego jednak pewnie nie słyszeliście, bo nie było jak i gdzie go usłyszeć, znalazł się na ścieżce dźwiękowej hitowego serialu Netflixa „Oragne Is The New Black”. Mieszkająca w Nowym Jorku Wokalistka szczególnie przypadła jednak do gustu polskiej publiczności, dla której wystąpiła już w Dzień Dobry TVN, a wcześniej na gali ESKA Music Awards 2016. Rodzime stacje radiowe zaś pokochały „Lost On You”, na którym od kilku miesięcy budują swoją słuchalność.

To jednak niemożliwe, żeby dla tak utalentowanej i wszechstronnej artystki był to moment szczytowy. Ten dopiero nadejdzie.

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑