Kolekcja „1984”. Odzież niewidzialna dla władzy

Opublikowano Wrzesień 17, 2014 | przez MB

1984 5

Sporo miejsca na łamach Wyszło poświęciliśmy ostatnio literaturze. Teraz też o niej, ale nie dosłownie. Projektant Zoltan Csáki ruszył z kolekcją ubrań inspirowaną… książką „Rok 1984”.

Seria nosi prostą i oczywistą nazwę „1984”. Powstawała w firmie The Affair. Jej założeniem było odwzorowanie stylu w jakim najprawdopodobniej mogli nosić się bohaterowie słynnego dzieła George’a Orwella. Przypomnijmy, że powieść to wizja futurystycznego ustroju totalitarnego, gdzie jednostka jest nieustannie inwigilowana a jej jedynym zadaniem jest praca. Stąd ubrania Csákiego krojem przypominają odzież roboczą, uniformy.

Przeznaczone są zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Choć tak naprawdę przypominają unisex, co dla stroju klasy robotniczej jest absolutnie normalne. W kolekcji znajdziemy partyjne t-shirty, pracownicze kurtki, proste spodnie, bojówki, masywne buty za kostkę, flanelowe koszule. Obowiązkowo sporo kieszeni, kołnierzyków, duże guziki i wyraźne szwy.

Są też akcesoria. Torebka UnPocket sprawia, że dokumenty i telefony znikają z zasięgu wzroku Wielkiego Brata i stają się niedostrzegalne dla władz. Jak? Projektant zastosował specjalną technologię Stealth, dzięki której materiał blokuje wysyłane przez komórkę sygnały takie jak WiFi czy GPS. Telefon umieszczony w torebce traci też zasięg. Podobnie działa na karty chipowe.

Poza oryginalnym pomysłem i ciekawą inspiracją, kolekcję wyróżnia klasa. Ubrania są stylowe, bardzo dobrze skrojone, wykonane z porządnych tkanin.

Projektant kolekcji wpadł na pomysł dzięki… Edwardowi Snowdenowi. Jego głośna działalność ponoć pokazuje, że ktoś, kto obserwuje każdy nasz krok, Policja Myśli czy Pas Startowy Jeden, naprawdę istnieją i powinniśmy się poważnie tym zaniepokoić. Swoim projektem Csáki chce zwrócić uwagę na istotę prywatności i strzeżenia danych osobistych.

Pierwsze modele już są. Możecie je obejrzeć poniżej. Póki co ubrania nie weszły jednak do masowej produkcji, ale wszystko jest na dobrej drodze, by tak się stało. Pan Zoltan rozpoczął akcję na Kickstarterze i już uzbierał więcej hajsu niż zakładał. Już niedługo będziemy poza zasięgiem systemu.

1984 6

 

1984 1

 

1984 2

 

1984

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑