Legalna marihuana w Waszyngtonie i Kolorado. Efektem tłusty budżet

Opublikowano Lipiec 12, 2015 | przez lucky bastard

wyszlo marihuana w waszyngtonie

Mieszkańcy stanu Waszyngton już okrągły rok mogą kupować zioło w celach rekreacyjnych. Marihuana jest tu w pełni legalna i powszechnie dostępna dla każdego dorosłego. Może on ją kupić sobie w sklepie, a ci ze specjalnymi licencjami mogą niewielką ilość również hodować.  Co się zmieniło w mieście przez te dwanaście miesięcy?

Stan Waszyngton – wbrew przewidywaniom oponentów – nie zmienił się w piekło na ziemi, nie szaleją tutaj gangi, nie skoczyły statystyki kradzieży. Jest jak było, wciąż zupełnie normalnie, a największa różnica to ta budżetowa. W przeciągu roku mieszkańcy stanu Waszyngton wydali ćwierć miliarda dolarów na zioło (średnio 35 dolarów na jednego obywatela), dzięki czemu lokalny budżet zyskał 70 milionów na inne inwestycje. Ustawowo było zapisane ile z tej kwoty ma pójść między innymi na edukację, także nie ma niedomówień na co idzie zarobiona kaso.

 mapa marihuany w USA

Kolorado, drugi stan, który zalegalizował marihuanę, zarobił w poprzednim roku tyle, że zaczął wypłacać… zwroty obywatelom. Przychody przerosły oczekiwania, a przepisy były skonstruowane tak, że nadwyżki zakładanych zysków muszą zostać zwrócone i tak też się właśnie dzieje. Może i każdy dostał raptem po siedem dolarów, ale pamiętajmy, że w Kolorado mieszka ponad pięć milionów osób, a więc prosta matematyka pokazuje, że „nad kreską” pozostała gruba kasa. Stan zaoszczędził też około 30 milionów na ściganiu przestępstw związanych z marihuaną, a otworzyło się również wiele nowych miejsc pracy, również tych specjalistycznych, bo są choćby osoby, które zawodowo obierają liście z kwiatów.

Sceptycy mają nie lada problem, bo eksperyment z Kolorado i Waszyngtonem zapaści na żadnym polu życia społecznego nie przyniósł, a przecież marihuana jest dostępna – choć z pewnymi obostrzeniami – również w wielu innych stanach. Eksperci już przekonują, że pełna legalizacja w USA będzie jednym z czołowych tematów podczas najbliższej kampanii prezydenckiej. Jak nie przejdzie teraz, to wkrótce, i ogółem legalne jointy są tylko kwestią czasu. Zresztą, czy to by była taka sensacja? W porównaniu do całkowitego przyzwolenia na śluby par homoseksualnych raczej nie, to mniejszy kaliber, a w dodatku przynoszący zupełnie wymierne zyski.

Komentarze


Tagi: , , , ,Back to Top ↑