Mit płatków kukurydzianych obalony. Zdrowe odżywianie już nie dla cebulaka

Opublikowano Luty 17, 2014 | przez MB

gosgos

Nauczyciele szkół podstawowych w klasach 1-3, rodzice maluchów i żona Roberta Lewandowskiego, czyli największe autorytety w dziedzinie zdrowego żywienia, twierdzą, że najlepsze śniadanie to tzw. płatki z mlekiem. Szczegółowe analizy i badania wykazały, że prawda, którą łykamy jak młode pelikany od lat, to kolejna spożywcza propaganda. Cebulak już nigdy nie zje zdrowego porannego posiłku…

Autorka wpływowego i prestiżowego kulinarnego bloga be-healthy-and-beauty (czy jakoś tak) rozłożyła płatki kukurydziane na czynniki pierwsze i tym samym ośmieszyła wszystkie wyżej wymienione aurotytety. Okazało się, że ten odżywczy i pożywny produkt, który obrósł legendą typu „z dziada-pradziada”, to zwykłe gówno.

Tak, też się zdziwiłem, kiedy okazało się, że płatki kukurydziane nie rosną na krzewach.

Glukoza, sacharoza, sól, ekstrakt słodowo-jęczmienny, glicerydy kwasów tłuszczowych E472, fosforan trójsodowy E339 – tym wszystkim od pokoleń trują nas producenci Corn Flakesów i innych Mlekołaków.

Jakie konsekwencje takiej diety mogą ponieść nasze organizmy? Nadciśnienie, wahania poziomu glukozy, które na krótkim dystansie prowadzą do nieprzepisowych posiłków, a na długim do cukrzycy typu II, podwyższony cholesterol, choroby układu sercowo-naczyniowego takie jak miażdżyca i, o zgrozo, otyłość.

Co teraz? Dla wielu ludzi, którzy na obiad najczęściej jedzą schabowego z ziemniakami, płatki kukurydziane były jak światełko w tunelu. Zdrowe, w pełni wartościowe, a w dodatku smaczne i w przystępnej cenie. Właśnie, były. Teraz to tylko worek niestrawnych wiórów, który powinno się spuścić w kiblu zaraz za chipsami, frytkami i salami.

Co w takim razie przeciętny cebulak, którego wiedza i finanse na temat zdrowej żywności skończyły się właśnie na misce płatków, ma zjeść na śniadanie? Jajka tuczą, pasztet, choć to potrawa szlachecka i przyrządzana już przez kucharzy w starożytnym Rzymie, nafaszerowany jest mięsem oddzielanym mechanicznie, biały chleb zakwasza organizm a podwawelska jest ponoć nieetyczna. Zdania na temat mleka są podzielone.

A cebulak jest w kropce. Bo bezmyślne wpieprzanie warzyw i owoców ponoć także niczego dobrego nie wróży. Więc bądź tu człowieku mądry i pisz wiersze.

Płatki kukurydziane, co wyście najlepszego uczyniły?

(w tym dramatycznym momencie tekstu swoje trzy grosze wtrąca sprawdzający go Dżordż, zestresowany, że MB mógłby doprowadzić kogoś z was do samobójstwa: obiecuje, że niebawem dam artykuł o zdrowym odżywianiu z głównym naciskiem na śniadania właśnie, a coś o tym wiem, ponieważ odkąd biegam maratony, radykalnie poprawiłem jakość tego co konsumuję)

Komentarze


Tagi: , , , , , , , ,Back to Top ↑