Moda męska: jak dobrze dobrać garnitur i dodatki?

Opublikowano Sierpień 25, 2015 | przez MB

suits

Jeśli uważasz, że nie potrzebujesz garnituru, to wcale nie oznacza, że tak jest. Oznacza to, że nadal masz pryszcze, piwo to twoje paliwo, w wolnych chwilach grasz w gry, a stylowego mężczyznę ostatni raz widziałeś w odcinku „Suits”. Czas dorosnąć. Facet musi mieć garnitur. Poniżej dowiesz się, jak sprawdzić, czy dokonałeś dobrego wyboru.

O dobrze dobranym rozmiarze góry tego ważnego stroju świadczy przeważnie brak fałd na plecach. Ten element eleganckiej garderoby ma to do siebie, że niezbędne jest, aby materiał był gładki i o ramiona jedynie się opierał. Nie popełniaj błędu Januszów polskich wesel i nie pozwól by marynarka była zbyt szeroka.

Co do klap, to w idealnie dopasowanym modelu, po prostu przylegają do ciała.

Pamiętaj również o odpowiednich długościach. Marynarka jest od tego, by optycznie podzielić twoje ciało na pół i wyraźnie oddzielić korpus od nóg. Jeśli wybierzesz za długą, będziesz wyglądał nieproporcjonalnie lub komicznie.

talking heads

Poprawnie rękawy marynarki zawsze sięgają do nadgarstka, rękawy koszuli są o centymetr dłuższe, nogawki spodni opierają się na butach, ale nie zaginają wielokrotnie. Skarpetki (wbrew temu, co mogą sugerować blogerzy i szafiarze, do garnituru zawsze powinieneś je zakładać) na wszelki wypadek wybierz jak najdłuższe, tak aby w żadnej pozycji nie odsłaniały części łydki. W ich przypadku bardzo ważny jest kolor. Najlepiej dobrać go pod kolor garnituru lub butów. Kolory kontrastowe zostaw współczesnym dandysom.

socks

Osobna zasada dotyczy również kołnierzyka koszuli. W doskonałym świecie takowy byłby zawsze schowany pod marynarką. Oczywiście ze względu na to, że w męskiej modzie występuje mniej więcej tysiąc dwieście rodzajów kołnierzyków, od tej reguły można znaleźć odstępstwa. Jeśli jesteś zainteresowany ich poznaniem to odsyłamy do jednej z pięciu książek, o których pisaliśmy w tym artykule: http://wyszlo.com/moda-meska-5-ksiazek-dla-mezczyzn-poszukujacych-wlasnego-stylu/

Nie wolno ci też zapominać, że buty to również część garnituru. Jest dobrze wtedy, gdy w całości są wykonane ze skóry, gdy kolorystycznie nie gryzą się z resztą stroju oraz wtedy, gdy… je wcześniej wypastowałeś.

Jeśli któreś z powyższych się nie zgadza, możesz spokojnie oddać garnitur do poprawek krawieckich. To żaden wstyd. W ogóle najlepiej by było, gdybyś uszył sobie garniak na miarę i po problemie. No, ale jeśli nie trudnisz się przemytem, nie handlujesz narkotykami lub nie jesteś amerykańskim raperem, to o takim luksusie możesz zapomnieć.

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , ,Back to Top ↑