Mój kraj, moja duma: Arrinera Hussarya GT z… Gliwic

Opublikowano Styczeń 21, 2016 | przez MB

hussarya 2

Na tegorocznych targach sportów motoryzacyjnych Autosport International 2016 w Birmingham odbyła się oficjalna premiera samochodu Arrinera Hussarya GT. Polska doczekała się pierwszego auta wyścigowego rodzimej produkcji, i to jakiego!

Silnik V8, pojemność 6,2 litra, 6-biegowa skrzynia, moc od 420 do 650 KM, moment obrotowy 820 Nm. Od zeta do setki – 3,2 sekundy, maksymalna prędkość – 360 km/h. 4,5 metra długości, 2 metry szerokości, 1 metr wysokości. Waga, dzięki poszyciu z tworzyw sztucznych  i karbonu, 1300 kilogramów. Dopieszczona aerodynamika, stalowa rama, odpicowany design. Za to polskie cacuszko w niedalekiej przyszłości trzeba będzie zapłacić prawie 140 tysięcy funtów, czyli 800 tysięcy złotych.

Auto zostało dopracowane w najdrobniejszym szczególe i brawurowo przeszło testy w tunelu aerodynamicznym. Jego mocarne wnętrze kryje podzespoły od najlepszych światowych producentów (m.in. Bosch, Alcon, Ohlins), a w sam projekt zaangażowani byli najlepsi designerzy i konstruktorzy, tacy jak Lee Noble oraz Pavlo Burkatskyy.

Dzięki temu podczas Autosport International 2016 Arrinera Hussarya GT wzbudziła powszechny zachwyt, zaś sama firma zdobyła nagrodę za najbardziej efektowne stoisko. Nic dziwnego, skoro wyeksponowana była na nim taka fura. Supersamochód polskiego pochodzenia zrobił wrażenie także na organizatorach prestiżowych wyścigów. Jeszcze w tym roku wojującą Hussaryę zobaczymy w dwóch wyścigach typu 24h, w British & European GT Championship oraz Supercar Challenge Pirelli.

A najlepsze w tym wszystkim jest, że auto wyjedzie na międzynarodowe tory prosto z taśmy produkcyjnej w Gliwicach, a dokładnie w zakładach SILS Centre. Produkcja samochodu rozpocznie się już wkrótce. Producenci zapowiadają, że rocznie będzie powstawało 100 egzemplarzy tej niesamowitej maszyny. Co ciekawe, będzie ona dostępna dla każdego. A ściślej mówiąc, dla każdego, kto będzie gotów wyłożyć ponad 650 tysięcy złotych – tyle ma kosztować wersja przeznaczona dla regularnego, niewyczynowego kierowcy.

hussarya

hussarya 3

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑