Mój kraj, moja duma: Dolina Ogrodów i Pałaców

Opublikowano Listopad 12, 2015 | przez MB

Dolina 2

Czy kraina, w której arystokratyczne zamki i pałace oraz unikatowe parki sąsiadują z monumentalnym pasmem górskim , mogła powstać tylko w wyobraźni literatów? Otóż okazuje się, że nie!

Park Kulturowy Kotliny Jeleniogórskiej, potocznie zwany Doliną Ogrodów i Pałaców, to miejsce niepowtarzalne w skali europejskiej. Podobnego ze świecą szukać. Ta wyjątkowa okolica ze względu na swój historyczny charakter została nazwana pomnikiem historii Polski. Założony przez Związek Gmin Karkonoskich w 2008 roku park ma jedną misję – ochronę dóbr i idei związanych z zespołem osadnictwa charakterystycznego dla regionu z okresu XIX wieku oraz bezcennymi dla polskiej kultury rezydencjami na terenach Kotliny Jeleniogórskiej. Wszystko jest na dobrej drodze, by ten komples został wpisany na listę UNESCO.

Czym dokładnie jest Dolina Ogrodów i Pałaców? To prawie trzydzieści niezwykłych pałaców, folwarków, zamków, parków i rezydencji, które przed laty należały do najzacniejszych rodów zamieszkujących region Dolnego Śląska. Wśród nich znajdują się m.in. budynki Radziwiłłów, Czartoryskich i Hohenzollernów. Wiele eksponatów było też własnością książąt śląskich, polskiej szlachty, a nawet pruskiej rodziny królewskiej, np. króla Wilhelma III oraz króla Wilhelma IV. W czasach największego rozkwitu tych miejsc gościli tam ludzie sztuki i kultury, w tym m.in. Fryderyk Chopin, Caspar David Friedrich oraz Johann Wolfgang Goethe.

Dolina

Na niebywałą kolekcją składają się m.in. zachwycające rezydencje w Bukowcu, Dąbrowicy, Janowicach Wielkich, Jeleniej Górze, Karpnikach, Komarnie, Łomnicy (znajduje  się tam muzeum z wystawą przedwojennych eksponatów rolniczych), Miłkowie, Wojkowie, Staniszowie, Mniszkowie, Mysłakowicach, Radomierzu, Wojanowaie oraz Ruiny Zamku w Rybnicy i pałace w Kowarach (Ciszyca, Nowy Dwór). Do użytku turystycznego zostały oddane także Zamek Chojnik, Zamek Bolczów i Ruiny Zamków Niesytno oraz Sokolec. Ogromny zachwyt wzbudzają także domy tyrolskie w Mysłakowicach. Kompleks jest więc ogromny. Robi wrażenie nie tylko ze względu na architekturę i tło historyczne, ale także przez rozmach, z jakim został pomyślany.

Dodatkowych przeżyć estetycznych dostarcza przepiękna okolica. Nad całą Doliną dostojnie piętrzą się Karkonosze. Do Kotliny Jeleniogórskiej przylegają także Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie, która są atrakcją samą w sobie. W zestawieniu z Parkiem Kulturowym tworzą jednak zestaw nie do podrobienia.

Jeśli do tej pory nie słyszeliście o Dolinie Ogrodów i Pałaców w Kotlinie Jeleniogórskiej, to lekcję macie już za sobą. Teraz czas, żeby spędzić tam przyjemny weekend. Spodoba wam się.

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑