Mój kraj, moja duma – Filharmonia Szczecińska

Opublikowano Marzec 18, 2015 | przez lucky bastard

Miejsce fil

Opublikowano Marzec 18, 2015 | przez lucky bastard

0

Entuzjaści widzą to tak: bryła lodu pośrodku zabytkowej zabudowy. Złożona i wielowymiarowa, niczym muzyka, którą wykonuje się w wewnątrz. Czysta forma oraz czysty kształt, idealnie wpasowujący się w tradycyjne, okoliczne kamienice. Malkontenci patrzą na sprawę nieco inaczej: blaszak w stylu Tesco. Architektoniczny bubel i dziwadło z blachy falistej. Przedstawiamy Filharmonię Szczecińską imienia Mieczysława Karłowicza.

Jedno nie podlega dyskusji – budynek wart jest zobaczenia. Siłą rzeczy błyskawicznie stał się jednym z symboli Szczecina. A że budzi kontrowersje? Odważne i nietuzinkowe projekty zawsze będą się spotykać ze skrajnymi reakcjami. Władze miasta zaproponowały mieszkańcom gmach, obok którego po prostu nie da się przejść obojętnie. Albo się go kocha, albo nienawidzi.

Ale zachwytów jest zdecydowanie więcej. Filharmonia Szczecińska została zgłoszona do prestiżowego konkursu architektury współczesnej imienia Miesa van der Rohe i znalazła się na liście pięciu nominowanych obiektów. Oznacza to, że została wyżej sklasyfikowana niż 415 innych wybitnych dzieł europejskiej architektury, oddanych do użytku na przestrzeni dwóch ostatnich lat.

Natomiast na krajowym rynku Filharmonia zdążyła zwyciężyć już w kilku konkursach, jak na przykład w Architectural Design of the Year czy Polska Architektura XXL. I zwyciężać będzie dalej, bo jest przedsięwzięciem niespotykanym w naszych warunkach. Nie bez znaczenia jest tu też fakt, że została zaprojektowana przez architektów z Barcelony. Komu jak komu, ale akurat artystom ze stolicy Katalonii raczej nie można zarzucić braku fantazji czy rozmachu.

Filharmonia Szczecińska wygląda więc tak, jakby żywcem została wyjęta z Barcelony i postawiona w Szczecinie. Nie ma tu ani krztyny sztampy, nie ma też nudy. Jest za to tak zwane pierdolnięcie. Efekt zmuszający do zatrzymania się i kilkuminutowego wgapiania. Obraz, który wryje się w głowę na długo.

Jeżeli będziecie w najbliższym czasie w Szczecinie, po prostu musicie się tam wybrać.

Komentarze


Tagi: , , ,Back to Top ↑