Mój kraj, moja duma: Kolorowe Jeziorka

Opublikowano Wrzesień 2, 2015 | przez MB

kolorwe jeziorka

Jeśli piękne polskie krajobrazy, to tylko te, które dojrzeć można w Sudetach. Ich kameralne pasmo górskie o dźwięcznej nazwie Rudawy Janowickie kryje w sobie prawdziwą niezwykłość, dzięki której o Polsce powinny pisać najbardziej prestiżowe magazyny podróżnicze na świecie.

Niepowtarzalne Kolorowe Jeziorka znajdują się w wojewódzkie dolnośląskim, w gminie Marciszów, w okolicach wioski Wieściszowice. Miejscowi na pewno znają je na pamięć i przy licznych turystach, którzy zjeżdżają z całego kraju by zobaczyć autentyczny cud natury, pękają z dumy. Sudeckie jeziorka często porównywane są bowiem do słynnych barwnych gorących źródeł na Islandii lub tych w Parku Yellowstone. Co więcej, porównania te godnie wytrzymują!

Polskich Kolorowych Jeziorek jest dokładnie cztery: Zielone Jeziorko, Purpurowe Jeziorko, Lazurowe Jeziorko i… Zielony Stawek. Ostatnie z nich położone jest, uwaga, siedemset trzydzieści metrów nad poziomem morza. Przed laty na tych terenach były kopalniane wyrobiska należące do Niemców (w kopalniach wydobywano piryt, który potem przerabiany był na kwas siarkowy) i prawdopodobnie nikt nie przypuszczał, że na ich miejsce powstanie coś tak pięknego. Swoje niecodzienne kolory stawy zawdzięczają przede wszystkim związkom miedzi i żelaza, ale także innych pierwiastków i minerałów, w tym sfalerytu, galeny, chalkozynu, limonitu i syderytu.

kolorwe jeziorka 2

Nie dość, że jeziorka same w sobie stanowią ogromną atrakcję, to w dodatku położone są w pięknych okolicznościach przyrody. Tak pięknych, że w planach jest stworzenie tam rezerwatu przyrody nieożywionej. W ich okolicach znajduje się bardzo wygodny i mało inwazyjny zielony szlak turystyczny prowadzący na Wielką Kopę, czwarty pod względem wysokości szczyt w Rudawach Janowickich. Tuż obok tego szlaku ciągnie się „niebieska” droga dla rowerzystów. A niedaleko Purpurowego Jeziorka roztacza się długie skałkowe pasmo zakończone jaskinią. To miejsce jest więc wymarzoną oazą dla okolicznych wędrowców oraz wielu przyjezdnych, którzy pragną zrelaksować się na łonie natury.

Kolorowe Jeziorka polecamy szczególnie tym, którzy pragną odkrywać Polskę wciąż na nowo. Widząc je na żywo aż trudno uwierzyć, że to nadal ten sam kraj, w którego granicach leży Wałbrzych.

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑