Mój kraj, moja duma: Platige Image

Opublikowano Grudzień 22, 2015 | przez MB

platige image 2

Zwalająca z nóg grafika komputerowa i zapierająca dech w piersiach animacja 3D od kilku lat są domeną już nie tylko zachodu. Jedna z najlepszych na świecie firm specjalizujących się w efektach cyfrowych działa w Polsce.

Platige Image działa nieprzerwanie już od prawie dwudziestu lat. Przez ten czas wyrobiła sobie markę, o jakiej inni mogą tylko pomarzyć, i dorobiła się statusu pewniaka, na którym zawsze można polegać. Firma stała się gwarancją wysokiej jakości i światowego poziomu realizacji, dzięki czemu ceniona jest przez agencje reklamowe na całym świecie (m.in. przez DDB, Havas i Publicis). Wszystko zaczęło się od dwóch osób – Piotra Sikory i Jarosława Sawko – obecnie na sukces Platige Image pracuje ponad stu pięćdziesięciu artystów z różnych dziedzin, w tym wybitny Tomasz Bagiński, oraz sto pięćdziesiąt innych specjalistów. Artystyczny konglomerat działa głównie na trzech płaszczyznach: film, reklama, animacja. W każdej z nich odnajduje się świetnie i święci kolejne sukcesy.

Ludzie z Platige współpracowali już m.in. z Larsem von Trierem („Antychryst”, „Melancholia”), Jerzym Skolimowskim („Essential Killing”), Andrzejem Wajdą („Katyń”) oraz Łukaszem Barczykiem („Hiszpanka”) tworząc efekty specjalne do ich produkcji.

Filmy reklamowe robili już na zamówienie takich brandów jak Lego, Discovery Channel czy Vodafone swoje realizacje wysyłając daleko poza granice kraju, do Rosji, Portugalii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Niejednokrotnie błysnęli również lokalnie. „Kraina Orange”, Serce i Rozum (Orange), spoty reklamowe dla Biedronki, Tesco i Żubra to wszystko ich realizacje. W sumie ponad dwa tysiące pięćset reklamówek.

platige image

Prawdopodobnie mało kto o tym wszystkim wie, ponieważ zazwyczaj o Platige Image mówi się najwięcej dopiero przy okazji ich kolejnych powalających animacji. Przełomowa okazała się nominowana do Oscara „Katedra”, a potem poszło już z górki. Najbardziej znane to „Sztuka spadania”, „Kinematograf” i „Paths of Hate” – wszystkie wzbudziły zachwyt.

Firma jako pierwsza na świecie cyfrowo i w technice stereoskopii dokonała rekonstrukcji zburzonego miasta (projekt „Miasto Ruin” dla Muzeum Powstania Warszawskiego) oraz interpretacji dzieła sztuki („Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki). Ze swoimi animacjami była obecna na Expo 2010 w Szanghaju, gdzie rozwaliła wszystkich „Animowaną historią Polski” oraz „Przewodnikiem po polskim sukcesie”.

Idąc tym tropem Platige Image spokojnie mogłoby stworzyć przewodnik po własnym sukcesie. Konglomerat zdobył już ponad dwieście wyróżnień, nagrody na prestiżowym festiwalu SIGGRAPH, nagrodę BAFTY, nominację do Złotej Palmy w Cannes, Złotych Lwów w Wenecji oraz wspomnianego Oscara.  Dorzućmy do tego jeszcze wybitne cinematiki do cyklu gier „Wiedźmin”. Doskonale wiadomo, czym „Wiedźmin” stał się na świecie – przebojem. Wszystko wskazuje na to, że przebojem okaże się również technika teatru 3D, nad którą firma pracuje w Amsterdamie. Spektakl „Romeo i Julia” stworzony w niespotykanej dotychczas technologii wystawiany był już kilkakrotnie, w tym m.in. w Sankt Petersburgu, i zebrał same pochlebne, wręcz euforyczne recenzje.

Z kolei niedawno wyprodukowany „Twardowsky” w reżyserii wspomnianego już Bagińskiego, czyli drugi film z serii „Legendy Polskie” Allegro, na Youtubie skosił już ponad milion pięćset wyświetleń.

Wychodzi na to, że wszystko, czego dotknie się Platige Image, zamienia się w złoto.

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑