Mój kraj, moja duma: Polacy potrafią być zajebiście innowacyjni!

Opublikowano Czerwiec 18, 2015 | przez Tomas

641a90ba598d1f833c4bde3993551538

Miał być dziś tekst o naszym kraju i dumie z niego, no i będzie. Lubię nasłuchiwać nowinek ze świata finansów i technologii, a że wczoraj jeden z polskich projektów zgarnął fajną nagrodę – ciężko o tym nie wspomnieć.

SmileUrbo. Oto interaktywna gra, która uczy technik negocjacji, rozwiązywania konfliktów i pracy w grupie. Jej uczestnicy nawiązują współpracę i wspólnymi siłami maja uratować podupadającą wioskę. Wszelkie decyzje, jakie podejmują gracze, znajdą odzwierciedlenie w sytuacji wioski i wpływają na dobrobyt mieszkańców. Autorka tego projektu, niejaka Aleksandra Zemke zwraca uwagę, że obecne systemu edukacyjne nie uczą odnoszenia sukcesu grupy czy sukcesu w danej społeczności.

Dlaczego o tym piszemy? Po pierwsze, SmileUrbo otrzymało szanowaną nagrodę World Summit Youth Award, które nagradza projekty wykorzystujące nowoczesne technologie. Po drugie, Zemke to Polka, która kilka lat temu założyła w Barcelonie organizację pozarządową Asociacion Smilemundo. Po trzecie, to pierwsza osoba z naszego kraju w historii tego konkursu, która zgarnęła nagrodę.

243oxue

SmileUrbo zwyciężyło właśnie w kategorii „Edukacja dla Wszystkich” i ma być elementem nowoczesnego nauczania. Z tego, co obserwujemy na rynku, projekt mocno wpisuje się w aktualny trend. Korporacje i duże firmy coraz chętniej wykorzystują gry oparte o określone scenariusze i na bazie podejmowanych przez kandydata do pracy decyzji otrzymuje się jego profil. Prawidłowych decyzji w takich narzędziach nie ma – ten, kto osiągnie dobry wynik bez współpracy z grupą, roboty na stanowisku menedżera raczej nie dostanie.

SmileUrbo w rynek innowacyjnych narzędzi rekrutacyjnych już się nie jednak nie wciska. Skupia natomiast swoją działalność na wspieraniu nowoczesnych metod nauczania. Poza tym znów potwierdza się, że w obecnym świecie główną rolę będą odgrywały tzw. umiejętności miękkie.

Lubimy czytać takie wiadomości, bo – wierzcie nam na słowo – jest ich wiele. Rzecz jednak w tym, że drobne sukcesy młodych polskich przedsiębiorców lub studentów nie trafiają do mass media. Ot, po prostu nie wpisują się w politykę wiodących kanałów telewizyjnych.

Tymczasem pomysłów na biznes, na jakie wpadają Polacy, jest wiele. I wcale nie powinniśmy czuć się gorsi od innych. Jeszcze w tym tygodniu słychać było o inteligentnym gadżecie erotycznym z czułymi sensorami, który został opracowany przez zespół z naszego kraju. O, albo kolejny z rankingów uwzględniający naszych pomysłodawców:

a) gra edukacyjna z robotem, która uczy dzieci żyć z cukrzycą
b) innowacyjny elektryczny rower
c) robot prowadzący rehabilitacje dla osób cierpiących przez uraz lub atrofię mięśni
d) nowoczesna technologia druku
e) drony dedykowane misjom ratowniczym

Mało? Wierzcie nam, że Polaków, którzy myślą w sposób niekonwencjonalny, jest więcej. I za nich musimy trzymać kciuki!

Komentarze
Back to Top ↑