Mój kraj, moja duma: Polacy wkrótce zrewolucjonizują ubiór współczesnego żołnierza

Opublikowano Lipiec 14, 2015 | przez MB

soldier

Nikogo nie powinno szczególnie dziwić, że w dziedzinie nowych technologii Polacy od zawsze propsują i co rusz na nowo zachwycają świat. W tym roku wymyślili na przykład kamizelkę kuloodporną w płynie.

Jednostki bojowe często narzekają, że kamizelki kuloodporne są niewygodne, sztywne, w dodatku nie chronią tak ważnych części ciała jak nogi, ręce i głowa. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia oraz Instytutu Technologii Bezpieczeństwa Moratex w Łodzi postanowili wyjść naprzeciw oczekiwaniom żołnierzy. Dłubali, dłubali aż w końcu stworzyli ciecz, która pod wpływem uderzenia lub silnego nacisku w jednej chwili zmienia konsystencję i lepkość i staje się twarda jak skała.

Substancja zwiększa elastyczność materiałów, dzięki czemu może wyeliminować wiele dotychczasowych niedoskonałości, jakie pojawiają się przy konstruowania kamizelek kuloodpornych. Przede wszystkim wpłynąć na większe bezpieczeństwo i zdecydowanie większą wygodę noszenia (kamizelki będą o wiele lżejsze).

Poprzez zastosowanie tzw. zgęszczania ścinaniem naukowcom udało się uzyskać maksymalną absorpcję energii uderzenia i zmniejszyć chwilowe odkształcenia osłony tradycyjnej kamizelki, która praktycznie zawsze się ugina. Przeważnie są to cztery centymetry wgięcia, po użyciu wynalezionej cieszy, jest to już tylko jeden centymetr. Te trzy centymetry różnicy pozwolą w przyszłości uniknąć obrażeń wewnętrznych żołnierzy. Choć oczywiście celem jest zredukowanie wgięcia do zera.

Idąc za ciosem, stosowanie w przyszłości wynalezionej przez Polaków cieczy pozwoli na instalowanie w kamizelkach kanałów termicznych, dzięki czemu żołnierz będzie mógł sam regulować sobie temperaturę. Komfort na całego.

Co więcej, wynaleziona substancja może znaleźć zastosowanie nie tylko w wojsku. Na jej powstaniu skorzystają firmy produkujące odzież sportową, konstruktorzy mostów i zderzaków pociągowych. Aktualnie trwają prace nad tym, aby niesamowita substancja trafiła na rynek i zrewolucjonizowała przemysł zbrojeniowy. Chętnych na zastosowanie tej nowoczesnej technologii nie brakuje. Wkrótce będą się o nią zabijać kontrahenci z całego świata.

Bo geniusz naszych rodaków nie zna granic.

Komentarze


Tagi: , , , , , , ,Back to Top ↑