Mój kraj, moja duma: Przełom Dunajca

Opublikowano Luty 17, 2016 | przez MB

przełom dunajca

Jeśli myśleliście kiedyś, żeby wybrać się na spływ na tratwach z prawdziwego zdarzenia, poczuć autentycznego ducha przygody i stanąć w obliczu dzikiej przyrody, to w Pieninach znajdziecie to, czego szukacie.

Pieniński Przełom Dunajca rozciąga się na długości ośmiu kilometrów między Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą. To niezwykły teren słynący z charakterystycznie białych wapieni pienińskich z przełomu jury i kredy, malowniczej Drogi Pienińskiej prowadzącej ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru, uroczej  samotnej sosny, ale przede wszystkim ze wspaniałych warunków do organizowania ekscytujących spływów na tratwach, których sława dotarła już daleko poza granice Polski.

Wyobraźcie tylko to sobie. Ostre zakola na rzece, aż siedem pętli, wartki nurt rzeki oraz niewiarygodne skalne ściany sięgające do trzystu metrów wysokości. Do tego silna, dorodna i pełna kolorów roślinność oraz widoki zapierające dech w piersiach (najlepszy rozpościera się ze szczytu Sokolica – 747 m n.p.m.). Żeby je zobaczyć, ludzie przyjeżdżają z całej Europy, bo wiedzą, że Przełom Dunajca to najpiękniejszy przełom rzeczny, jaki w swoim życiu zobaczą a wspomniane spływy to przeżycie, którego nigdy nie zapomną.

Jedna z największych atrakcji Pienin swoje początki ma już w dziewiętnastym wieku, kiedy to w podobnych wyprawach uczestniczyli goście okolicznych zamków, dworków i pensjonatów m.in. w Czorsztynie i w Niedzicy. Wówczas charakter takiego rejsu był zdecydowanie rekreacyjny
a pasażerowie zasiadali w tradycyjnych flisackich łodziach. Dziś forma spływu diametralnie się zmieniła i jest o wiele bardziej podniecająca.

Zamiast w łodziach uczestnicy płyną na drewnianych tratwach (dla odważniejszych przygotowane są kajaki i pontony) przez dwadzieścia trzy kilometry, a sama przeprawa przez Dunajec w wersji hard trwa prawie trzy wymagające czujności i zaangażowania godziny. W wersji light niewiele krócej – prawie dwie i pół godziny przy dystansie osiemnastu kilometrów. Tratwy przeważnie wyruszają ze Sromowców Wyżnych i, w zależności od wersji wycieczki, kończą swój kurs w Krościenku lub w Szczawnicy.

Przełom Dunajca to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych naturalnych punktów w Polsce oferujących w dodatku jedną z największych atrakcji w kraju. Trudno się jednak dziwić skoro jedna z legend głosi, że ujście rzece wyrąbał mieczem sam Bolesław Chrobry.

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑