Mój kraj, moja duma: tężnie solankowe w Inowrocławiu

Opublikowano Kwiecień 15, 2015 | przez MB

tężnie

Inowrocław to stolica Kujaw Zachodnich, czterdzieste dziewiąte pod względem liczby ludności miasto w Polsce i miejsce urodzenia Roberta Janowskiego. Przede wszystkim jednak to miejscowość typowo uzdrowiskowa. Jej największym bogactwem jest sól kamienna wydobywana tam już w starożytności. Pośrednio dzięki niej Inowrocław znalazł się w prestiżowym plebiscycie National Geographic Traveler.

Inowrocławskie tężnie solankowe. Jeden z siedmiu nowych cudów Polski, który zachwyca myślą architektoniczną (zbudowane na planie dwóch połączonych ze sobą wieloboków) i słynie z tego, że dzieją się tam cuda. Dzięki zastosowaniu specjalnej technologii i wykorzystaniu prostych reakcji chemicznych to niezwykłe miejsce nabrało właściwości leczniczych i stało się jednym, wielkim sanatorium. Naprawdę wielkim. Tężnie zostały wzniesione na dziewięć metrów wysokości i mają aż trzysta metrów długości. W Europie podobnych budowli jest zaledwie dziewięć, wśród których inowrocławska jest jedną z największych i najbardziej imponujących.

Wyobraźcie sobie taką magię: solanka pompowana jest na najwyższy poziom tężni, czyli na dziewiąty metr, po czym swobodnie opada niczym czarodziejski pył, lekko ociera się o gałęzie tarniny i ulega odparowaniu.  Podczas tego procesu powstaje aerozol.

Co dzieje się potem? Czary. Tężnia zamienia się w tzw. naturalne inhalatorium o wyjątkowym zastosowaniu  terapeutycznym. Ludzie z całego kraju przyjeżdżają do Inowrocławia, by pozbyć się nadciśnienia tętniczego, chorób układu oddechowego i stanów przemęczenia. Wdychanie powietrza nasyconego jodem i innymi minerałami poprawia odporność i jest powszechnie zalecaną praktyką podczas leczenia chorób tarczycy i alergicznych schorzeń skóry. Już teraz powinniście wysłać tam swoje babcie i swoich dziadków.

Tężnie w Inowrocławiu to miejsce wyjątkowe nie tylko ze względu na dziejący się tam leczniczy fenomen. Położone są w otoczeniu zjawiskowego Parku Solankowego o stuletniej tradycji. Spacer tężniami zapewnia bywalcom więc nie tylko zdrowie na długie lata, ale także niesamowite wrażenia estetyczne. Zarządcy dbają również o te duchowe. Solankowy kompleks oferuje kręgielnie, grę w szachy i minigolfa, a także wydarzenia o charakterze kulturalnym.

Łącząc wszystkie zalety inowrocławskich tężni maluje się obraz lokalnego raju, zupełnej sielanki, w której wszyscy cieszą się zdrowiem, piękną pogodą i uspokajającą naturą. A wszystko pod nosem nowoczesnej i zapierającej dech w piersiach architektury.

Takie rzeczy tylko w Inowrocławiu.

tężnie 3

tężnie 2

tężnie 4

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , ,Back to Top ↑