Mój kraj moja duma: Zamość, czyli Padwa północy

Opublikowano Kwiecień 22, 2015 | przez lucky bastard

zam1

Miasto arkad, perła renesansu, Padwa północy. Już same przydomki świadczą o tym, że Zamość nie jest byle jakim miastem. To jedna z najdoskonalszych na świecie realizacji idei „miasta idealnego”, zarówno bezpiecznego, funkcjonalnego, jak i pięknego. Wszystko w oparciu o traktaty dotyczące renesansowych zasad urbanistycznych.

Zamość został zaprojektowany na zamówienie hetmana Jana Zamoyskiego przez pochodzącego z Padwy Bernardo Morando, choć oczywiście zamysł Włocha nie uwzględniał obecnych granic tego miasta, a jedynie Stare Miasto i jego najbliższe okolice. I trzeba przyznać, że Morando odwalił kawał świetnej roboty – zaprojektował ówczesny Zamość w układzie szachownicowym, które główna oś była wyznaczana przez Rynek Wielki i rezydencję właściciela. Piękny i funkcjonalny układ, który został doceniony przez UNESCO – w 2002 roku Stare Miasto Zamościa zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury.

Zresztą, architektura architekturą, a to miasto jest po prostu pełne uroku. Stare Miasto otaczają piękne, stare mury, w które włączony jest stary bastion, część zbudowanej na przełomie XVI i XVII wieku Twierdzy Zamość, która pięciokrotnie znajdowała się pod oblężeniem, między innymi podczas potopu szwedzkiego. A wszystko to otoczone jest wielkimi połaciami zieleni.

zam3

Bardzo przyjemnie, zwłaszcza wieczorami, spaceruje się także po rynku i odbiegających od niego urokliwych uliczkach – świetnie prezentują się okazałe wachlarzowe schody wiodące do budynku Ratusza. Po zapadnięciu zmroku genialnie wyglądają staromiejskie arkady, wrażenie robi także znajdująca się tam Katedra Zmartwychwstania Pańskiego, zbudowana w XVI wieku według projektu Morando, który był pomysłodawcą tego jak ma wyglądać cała okolica, włączając w to budynki.

Dokładając do tego przeróżne atrakcje, nie ma wątpliwości, że to miasto warto odwiedzić. Czas umilą spacery po jednym z najpiękniejszych w Polsce parków i zwiedzanie muzeów, a dla miłośników kultury wyższej proponujemy wybranie się na koncert najstarszej w kraju Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego. W Zamościu znajduje się najstarsza w Polsce apteka, działająca od 1616 roku. Założył ją Szymon Piechowicz, doktor wykształcony we Włoszech na koszt hetmana Zamoyskiego. Bo Zamoyski nie tylko stworzył to miasto, ale także dbał o to, by niczego w nim nie zabrakło. Zamość stał się jego oczkiem w głowie.

zam2

I trzeba przyznać, że jego trud i poniesione koszty nie poszły na marne. Zamość to świetne miejsce na weekendowy wypad z rodziną, lub ukochaną – w końcu ile można jeździć do Krakowa, czy Gdańska? Warto czasem postawić na odrobinę mniej oklepane miejscowości, zwłaszcza gdy mają w sobie tyle czaru.

Komentarze


Tagi: , , , , ,Back to Top ↑