Na tropie Trynkiewicza i baby z brodą, czyli czego Polacy szukali w Google w 2014 roku

Opublikowano Grudzień 30, 2014 | przez lucky bastard

Zajawkowe google

Opublikowano Grudzień 30, 2014 | przez lucky bastard

0

Koniec roku to równie dobry moment na robienie przełomowych postanowień, jak i podsumowywanie wszystkiego, co zdarzyło się w tym mijającym. Jednym z takich bilansów uraczył nas już nawet Facebook, informując jakimi zdarzeniami internauci z całego świata emocjonowali się w 2014 roku. Wyszło, że najbardziej mundialem w Brazylii. Nas wybitnie zainteresowały jednak badania opublikowane przez Google. Do czego Polacy używali najpopularniejszej wyszukiwarki świata? Jakie pytania zadawali? Co ich nurtowało i czym żyli? Podsumujmy w kilku krokach.

1. Katastrofy i śmierć znanych ludzi

Zero zaskoczenia. Dwa hasła, które w 2014 roku najbardziej zyskały na popularności w Google – innymi słowy: pojawił się nagły, ogromny boom na związane z nimi treści – to Robin Williams (globalnie) i Anna Przybylska (w Polsce). Oboje świętej pamięci. Trzecim i czwartym hasłem, ustępującym miejsca tylko mistrzostwom świata w piłce nożnej, były z kolei „Ebola” i „Malaysia Airlines”, a więc linie lotnicze, których samolot został zestrzelony na terytorium Ukrainy.

Wśród dziesięciu najczęściej wyszukiwanych postaci znaleźli się też śp. redaktor Dariusz Kmiecik i śp. Wojciech Jaruzelski. Wysoko śp. Tito Vilanova i wypadek Michaela Schumachera.

2. Conchita Wurst

Śpiewająca baba z brodą – panowie i panie – poznajcie największe odkrycie internetu w 2014 roku. Niestety, w tym temacie nic dodać, nic ująć. To numer jeden nie tylko pośród zagranicznych piosenkarzy, ale lider (liderka?) w gronie „osobowości” ogółem. Nawet Władimir Putin swoimi tegorocznymi ekscesami nie zdobył równie dużej popularności, co zwycięzca Eurowizji.

3. Denne propozycje telewizyjne

Jeśli przychodzi wam do głowy narzekanie na denne talent-show, na osiemdziesiątą piątą edycję Tańca z Gwiazdami i niewiele młodszy stażem Top Model, dajcie spokój. Według Google’a to wciąż cieszące się największym zainteresowaniem programy telewizyjne mijającego roku, poza tymi newsowymi. Top Model, Rolnik szuka żony, Warsaw Shore – oto i całe podium.

4. My Słowianie i fenomen Eurowizji

Czyż to nie paradoks? Polska piosenka musi przeżywać niewiarygodny kryzys, jeśli największą uwagę naszych rodzimych internautów w 2014 roku przykuwał kawałek „My Słowianie”, a w dalszej kolejności niejaki Dawid Kwiatkowski. Tematyka dotycząca tegorocznej Eurowizji była zresztą poszukiwana chętniej niż treści dotyczące wyborów samorządowych, gali rozdania Oscarów, a nawet odłączenia Krymu od Ukrainy. To są te priorytety.

5. Blady strach przed Trynkiewiczem

„Jak wygląda Trynkiewicz?” i „Gdzie jest Trynkiewicz?” – to już z kolei, według statystyk Google, dwa fundamentalne pytania, na które odpowiedzi w 2014 roku poszukiwali polscy internauci. Serwisy internetowe Faktu i Super Expressu, trzeba oddać, dobrze ogarnęły pozycjonowanie swoich treści, bo aż siedem pierwszych odpowiedzi prowadzi do witryn obu tabloidów. Sprawdziliśmy!

6. Jak…obrać granat?

Średnio co piąty uczestnik ostatnich wyborów samorządowych oddał głos nieważny, a jednak najczęściej wyszukiwaną frazą rozpoczynającą się od „jak…” było JAK GŁOSOWAĆ? Z kwestii poważnych – w czołówce znalazło się też „jak wybrać OFE zamiast ZUS?”, a reszta to już tematy dość ponadczasowe. Na przykład: „jak obrać granat?” (miejsce trzecie) i „jak uszczęśliwić dziewczynę” (miejsce dziesiąte). Gimnazjum dorwało się do sieci.

7. Gdzie i czym…? Dylematy nie do ogarnięcia

„Czym jest kac?” i „Czym jest honor?” to z kolei dwa największe dylematy rozpoczynające się od partykuły „czym”. Dla świętego spokoju nawet nie będziemy się starali tego wyniku interpretować. Nie uwierzycie, ale okazuje się, że Polacy stadnie usiłowali również dowiedzieć się dzięki wyszukiwarce internetowej, czym jest romans, gdzie zagra Robert Lewandowski albo gdzie można sprawdzić wyniki losowania lotto.

A więc, jak zwykle, internet bawi i uczy! I oby tak dalej w nowym roku.

Komentarze


Tagi: , ,Back to Top ↑