Najbardziej niedostępne miejsca na świecie

Opublikowano Październik 1, 2014 | przez lucky bastard

Może wydaje ci się, że najbardziej niedostępne miejsce na świecie znajduje się między nogami tej dziewczyny, która ci się podoba, a która ostentacyjnie cię olewa. Ale spokojnie, może być gorzej. Oto kilka miejsc, których również nigdy w życiu nie ujrzysz, nie zwiedzisz, nie dotkniesz. Zapraszamy.

Metro 2

metro 2

Moskiewska linia metra, zupełnie niezależna od głównej sieci. Miała być do dyspozycji tylko wysoko postawionych urzędników i służb specjalnych, a najprawdopodobniej w 1991 to właśnie dzięki niej ewakuowano uczestników puczu moskiewskiego.

Dziś podobno niszczeje i jest nieużywana. Ale kto tam by ruskich do końca wiedział? Może opuszczono tylko niektóre jej fragmenty. Zostawić tak zupełnie bez użytku kawał strategicznej, prywatnej linii komunikacyjnej pod Moskwą? Jakoś nie chce się wierzyć.

Strefa 51

strefa 51

Tak jest, oczywiście, że ulokowana w Nevadzie amerykańska baza wojskowa musiała się znaleźć na tej liście. To wśród naszych typów prawdziwa celebrytka, o której słyszeli wszyscy.

Na obrzeża Strefy 51 pielgrzymują wszyscy zwolennicy teorii UFO. Prawdą jest, że to właśnie tutaj znajduje się najdłuższy na świecie pas startowy, ma prawie 10 km. Niedawno dobudowano drugi, na 6km. Przestrzeń powietrzna nad bazą jest wyłączona z użytku i ściśle strzeżona. I to nie tylko nad samymi obiektami, obszar wyłączony z ruchu ma w przybliżeniu rozmiar Szwajcarii.

Archiwa Watykanu

biblioteka watykanu

Największu zbiór historycznej korespondencji i wszelkiego rodzaju dokumentów. Pisma spisane przez Poncjusza Piłata (a co, tak dla przykładu), manuskrypty wybitnych dzieł, jak np. „Etyki” Spinozy. Przez lata spekulowano co kryją tutejsze archiwa, ile tu zatajonych dokumentów, które gdyby ujrzały światło dzienne, mogłyby zmienić sposób w jaki postrzegamy pewne zdarzenia historyczne.

Doomsday Seed Vault

svalrdbard seed vault

Jeśli wydarzy się kompletny kataklizm i wszystko na ziemi zostanie zniszczone, zawsze zostanie jeszcze bank nasion w Svalbard. Taka przynajmniej jest teoria. Zlokalizowany w kole podbiegunowym, we wnętrzu góry Spitzbergen, ma umożliwić odbudowę fauny w przypadku globalnej katastrofy. Wewnątrz znajduje się 18,000 nasion wszelkiego rodzaju, zachowanych tak, by przetrwały wiele lat i w razie czego nadawały się do użytku.

Mezhgorye

mezghorye

Zamknięte miasto w górach Uralu. Aby się tam dostać, musisz mieć przepustkę bezpośrednio od rządowych jednostek, a sama miejscowość ma jeszcze dodatkowe mikrodystrykty. Mieszka tam kilkanaście tysięcy osób, prawdopodobnie wszyscy ściśle związani z tajną bazą w położonej blisko górze Yamantau. W pobliżu dawniej zlokalizowane były laboratoria nuklearne „Czelabińsk 70”.

Rząd rosyjski oficjalnie przekazał, że znajduje się tu kopalnia, przechowalnia rosyjskich skarbów narodowych, a także kompleks dla władz na wypadek wojny nuklearnej. W 1996, gdy sprawą zainteresowano się szerzej, szef rosyjskich spraw wewnętrznych odmówił jednak komentarzy i kazał prasie nie wciskać nosa w nieswoje sprawy.

Bahnhof

bahnhof

Baza danych zlokalizowana w bunkrze atomowym głęboko pod ulicami Sztokholmu. Korzysta z niej między innymi Wikileaks. Miejsce wygląda jak kwatera główna żądnego panowania nad światem głównego rywala filmowego Bonda.

Iron Mountain

iron-mountain

Diamenty. Ważne rządowe dokumenty. Historyczne obiekty. Co istotne, to obiekt w dużej mierze cywilny, więc zwykłe firmy i osoby również mogą wynająć sobie miejsce w podziemnym sejfie, głęboko w górskim bunkrze, gdzie tajemnice będą bezpieczne.

ADX Florence

adx florence

Żaden kraj na świecie nie ma większej ilości więźniów niż USA. I żadne więzienie w stanach nie ma dokładniejszej ochrony niż ADX Florence. Należy do kategorii „Supermax prison” i powstało w latach 90-tych, w okresie prawdziwej fali ucieczek więziennych. Rząd zdecydował się wtedy wyłożyć grubą kasę na obiekt, z którego faktycznie ucieczka będzie niemożliwa.

Znajduje się tam około 400 więźniów. Trafiają tu tylko tacy, którzy okazali się zbyt groźni nawet do trzymania w więzieniach o najostrzejszym rygorze. Nie tylko kompletne świry, ale choćby liderzy gangów, którzy i tak zza krat wydawali rozkazy i zarządzali swoją organizacją.

Najsłynniejszym więźniem ADX Florence jest Lee MacNair, uznawany za mistrza ucieczek, udawało mu się to wielokrotnie. Ale obiekt w Colorado go pokonał.

Cheyenne Mouintain

cheyenne mountain

Baza zbudowana w sieci górskich bunkrów. To tutaj mieści się szefostwo NORAD-u, czyli „North American Aerospace Defence Command”. Jak ważna to organizacja dla Amerykanów, chyba nie trzeba przekonywać. Tak samo jak w przypadku Area 51, wielu spekuluje, że dokonuje się w tym kompleksie tajemniczych eksperymentów i generalnie wiele sekretów.

Yongbyon, baza nuklearna w Korei

yongbyon

To w Yongbyon rząd Korei Północnej zlokalizował miejsce prac nad energią nuklearną. Ukrywano go przed całym światem przez lata, zresztą skutecznie. O obiekcie zrobiło się głośno, gdy w 1985 mało nie doszło tutaj do gigantycznej eksplozji. To tutaj w 2006 i 2009 Koreańczycy dokonywali testów z energią nuklearną.

Kapliczka Ise Grande, Japonia

ise grande

Jedno z najświętszych miejsc w Japonii, pamiętające czasy siódmego stulecia naszej ery. Kapłani bądź kapłanki mogą tu służyć tylko, jeśli pochodzą z rodziny cesarskiej.

Baza HAARP

haarp

Projekt badawczy amerykańskich sił wojskowych. Oto jego cel: „Zrozumienie, symulowanie i kontrola procesów zachodzących w jonosferze, które mogą mieć wpływ na działanie systemów komunikacji i nadzoru elektronicznego”. Wielu zastanawia się do czego eksperymenty z silnymi, zogniskowanymi falami radiowymi mogą doprowadzić. Tak czy inaczej, w 2005 naukowcy z tamtejszego obiektu oficjalnie ogłosili, że udało im się wytworzyć… sztuczną zorzę polarną.

RAF Menwith Hill

raf-menwith-hill-england

„Ucho” Wielkiej Brytanii i USA. Jak czytamy, oficjalnie to „największa na świecie baza do monitorowania komunikacji”. Czyli po prostu, gigantyczny nasłuch.

Evgekinot

evgekinot

Tajny obszar na Syberii, a właściwie na Czukotce, czyli niemalże w sąsiedztwie Alaski. Bardzo trudno znaleźć jakiekolwiek informacje na temat tego, co się tutaj może kryć. Baza wojskowa, rosyjska odpowiedź na HAARP – któż wie. W każdym razie nawet Strefa 51 jest widzialna w Google Maps, obszar wokół Evgekinot jest skutecznie wyłączony ze zdjęć satelitarnych, nie tylko tego programu, ale również bardziej zaawansowanych.

Jezioro Wostok

jezioro wostok

Długie na 250 kilometrów, szerokie na 50. Widoczne z kosmosu. A mimo to, odkryte dopiero w 1996. Powód jest prosty – znajduje się nad Antarktydzie, cztery kilometry pod lodem. I tak, jezioro Wostok mimo tego, że ulokowane jest w jednym z najmroźniejszych miejsc świata i to głęboko pod powierzchnią, w dużej mierze jest w stanie ciekłym.

Najważniejsza rzecz – to miejsce ma, jak przekonują naukowcy, zupełnie unikalny, własny ekosystem. Było oddzielone od reszty świata od około miliona lat. Dopiero w ostatnich latach dokonano odwiertów i był to pierwszy raz, kiedy jakikolwiek wpływ na to miejsce miało cokolwiek z zewnątrz. Wykryto tam życie mikroorganizmów, a także, że żadne inne jezioro śiata nie jest tak przesycone tlenem. Warunki tam panujące mają przypominać te na… Europie, jednym z księżyców Jowisza.

Komentarze


Tagi: , , , ,Back to Top ↑