Najcichsze miejsce świata. Jak smakuje cisza absolutna?

Opublikowano Listopad 8, 2014 | przez lucky bastard

Miejsce cisza

Opublikowano Listopad 8, 2014 | przez lucky bastard

0

Najcichsze miejsce na świecie? Nie, to nie żadna jaskinia głęboko pod lodem, gdzie nigdy nie dotarł żaden człowiek, to też nie salon podczas imienin chwilę po tym, jak wujo Janusz opowiedział kolejnego suchara. Chodzi o bezechową salę w Minneapolis’s Orfield Laboratory, wpisaną nawet z tego powodu do księgi Guinessa.

Pokój, w którym śpisz, ma „głośność” około 30 decybeli, zwykła rozmowa to mniej więcej 60. Tam jest dokładnie… minus dziewięć decybeli. Tak cicho, że wyraźnie słychać płynącą w żyłach krew. Trudno to sobie nawet wyobrazić, prawda? Dźwięk zachowuje się tutaj też inaczej: w rzeczywistości, gdy coś powiesz, większość z tego co dociera do twoich uszu jest „przerobiona” przez odbicia od przedmiotów, ścian. Tutaj jesteś pozbawiony tego wrażenia, wszędzie są specjalne wytłumiacze, więc falą dźwiękową dostajesz nieskażoną żadnym filtrem.

Ale poczekajcie, robi się ciekawiej: nikt nie wytrzymał w tym miejscu dłużej, niż 45 minut (dopóki nie pojawił się marynarz, którego obejrzycie na filmiku poniżej). To i tak rekordowy wynik, większość daje sobie spokój po kilku minutach. Trzeba zrozumieć, że to dla człowieka doświadczenie jak nie z tego świata; zawsze, gdziekolwiek jesteś, coś wywołuje choćby minimalny szum. Tutaj, nie ma żadnego rozproszenia. Jeśli ruszysz głową, jedyne co usłyszysz, to ruch swoich mięśni. Może brzmi to niegroźnie, dziwnie i tyle, ale w rzeczywistości zbyt długie przebywanie w tej salce wywołuje dezorientację, niepokój, a nawet… halucynacje.

Po co powstała? Nie, nie do wywoływania koszmarów, nie jako sala tortur dla więźniów. To studio nagrań, specyficzne, bo sprawdza się tutaj chociażby sprzęt medyczny, a poza tym służy do testowania dźwięków, eksperymentów.

Więc jeśli irytują was hałasy, jeśli nienawidzicie ciągłego zgiełku, to warto wiedzieć, że przeciwieństwo tegoż, a więc absolutna cisza, ujemna, wywołuje wrażenie znacznie bardziej męczące, by nie powiedzieć: przerażające.

 

Komentarze


Tagi: , ,Back to Top ↑