Od himalajskich szczytów po serce dżungli. Najdziwniejsze toalety świata

Opublikowano Kwiecień 22, 2016 | przez lucky bastard

Są takie toalety na świecie, w których postawiono na oryginalność, malowniczość, efektowność, albo w zasadzie… nie wiadomo na co, bo niektóry ulokowane zostały w tak kuriozalnych miejscach, jak by to był jakiś nowoczesny happening. Zobaczcie sami jakich wrażeń czasem może dostarczyć pójście za potrzebą.

SZWAJCARIA

segantini

Ten oto ustęp, w którym jeden zbyt raptowny ruch może strącić cię w malowniczą przepaść, położony jest w Alpach na blisko trzech tysiącach metrów wysokości. Dawniej mieszkał w pobliżu Giovanii Segantini, słynny austriacki malarz, który ostatnie lata życia spędził uwieczniając alpejskie krajobrazy. Podobno dokładnie w miejscu, w którym dziś stoi toaleta, dawniej znajdowała się jego chata.

AUSTRIA

SHONBRUNN CASTLE

Zamek Schonbrunn, Wiedeń. Jak się ma barokowy pałac na 1441 pokojów, przed którego wejściem można by rozegrać mundial, a w ogrodach zgubić się bardziej niż w dżungli, to takie rzeczy naprawdę nie dziwią. To jedyne ściany toalety na świecie, które są regularnie i ręcznie strzyżone przez najlepszych austriackich ogrodników.

BELIZE

Toilet island. Belize

Jeśli ktoś podzieliłby los Robinsona Cruzoe na tej akurat wyspie, miałby naprawdę wiele zmartwień. Miejsca tyle, że całą wyspę okrążysz w trzy minuty, z żarciem może być krucho jeszcze szybciej, o słodkiej wodzie nawet nie wypada mówić. Ale za to toaleta jest. Zajmuje tak na oko 5% terytorium wysepki, rozbitek szybko zacząłby z głodu żreć dach, ale jest, choć szybko pojawi się pytanie: skąd wziąć papier?

BRAZYLIA

gaudi

Bahia, resort dla turystów Praia de Forte. Jak chcesz prześcignąć Rio de Janeiro i Sao Paulo w ofercie dla przyjezdnych, musisz łapać się różnych pomysłów, a czasem odpłyniesz tak daleko, że powstaje coś takiego.

NEPAL

SAGARMATHA

Każdy problem w Himalajach urasta wielokrotnie. Tu w pewnym momencie zrobienie kilku kroków jest kłopotem, ba – o czym my mówimy, skoro na górnych partiach trudna jest tak podstawowa czynność, jak oddychanie. Spacerując jednak w tej akurat okolicy narodowego parku Sagarmatha, wspinacze będą mieli jeden fundamentalny kłopot z głowy.

KANADA

HAIDA GWAI

Kanada, ogromny kraj, który na wielkiej części swojego terytorium pozostaje, cóż, dziki. Głusza, zmarzlina, parki narodowe, raj dla zwierząt. Na Haida Gwaii, wyspach nieco na południe od Alaski, w głębi jednego z gęstych lasów można znaleźć miejsce, w którym zabłąkany wędrowiec może nie znajdzie drogi do domu, ale jednak znajdzie chwilę spokoju.

NOWA ZELANDIA

Matakana-toilets-in-Auckland

To nie element dekoracji filmu science-fiction, to nie wejście do tajemnej podziemnej bazy wroga Jamesa Bonda. Tak wygląda publiczna toaleta w Auckland na Nowej Zelandii. Surrealistyczne, niezwykle stylizowane – podobno powstawały… siedem lat, a kosztowały czterysta tysięcy dolarów. Inicjatywa miała pokazać jak łączyć można pożyteczność z wysublimowaną sztuką – sami odpowiedzcie czy się udało i czy koszt był wart realizacji.

Komentarze


Tagi: , ,Back to Top ↑