Pierwsze wydania kultowych książek coraz droższe. Kolekcjonerzy zwariują

Opublikowano Listopad 19, 2015 | przez MB

gatsby

Dla czytelników hobbistów, którzy lubią mieć książki i książki kolekcjonują, zawsze najcenniejsze jest pierwsze wydanie. Zdobycie takiego rarytasu często jednak graniczy z cudem. Przede wszystkim dlatego, że kosztuje krocie.

Najnowszy indeks najbardziej wartościowych pierwszych wydań kultowych książek dwudziestego wieku sugeruje, że kolekcjonerzy nie mają łatwego życia. Chcąc wejść w posiadanie wszystkich rzadkich pozycji uwzględnionych w liście musieliby się zapożyczyć na sporą sumkę, wygrać na loterii, okraść bogatą teściową lub zorganizować spektakularny skok na bank. Ich wartość na rynku na przestrzeni kilku ostatnich lat zwiększyła się aż siedmiokrotnie. Trzydzieści najcenniejszych tytułów łącznie kosztuje obecnie 560 451 funtów. Ich wartość wskazuje więc na to, że stanowią nie tylko gratkę dla pasjonatów literatury, ale także dla inwestorów, biznesmenów oraz ludzi, którzy chcą mieć kontrolę nad tym, gdzie lokują swoje oszczędności.

Według zestawienia przygotowanego przez Stanley Gibbons w tej chwili największą wartość ma pierwsze wydanie słynnej powieści Francisa Scotta Fitzgeralda „Wielki Gatsby”. Chętny musiałby wyłożyć za ten smakowity kąsek aż 246 636 funtów. Zekranizowana już dwukrotnie historia właściwie zdeklasowała rywali. Trzeba przyznać, że jej cena jest horrendalna, ale i pozostałe należy zaliczyć do tych zaporowych.

Na przykład za drugiego w kolejności „Hobbita” J.R.R. Tolkiena w oryginalnym wydaniu należy zapłacić 64 420 funtów, a za trzeciego „Ulissesa” Jamesa Joyce’a – 24 557 funtów. Statystycznego czytelnika raczej nie stać na taką przyjemność.

W pierwszej piątce znalazły się jeszcze takie literackie sztosy jak „Casino Royale” (24 180 funtów) oraz „W naszych czasach” Ernesta Hemingwaya (22 079 funtów). Czołową piętnastkę uzupełniają „Prufrock i inne spostrzeżenia” T.S. Eliota (17 500 funtów), „The Christopher Robin Books” A. A. Milne (13 084 funtów), „Zmierzch i upadek” Evelyn Waugh (9 364 funtów), „Źródło” Ayn Rand (8 540 funtów), „Moc i chwała” Grahama Greene’a (8 296 funtów), „Rok 1984” George’a Orwella (8 600 funtów) oraz „W drodze” Jacka Kerouaca (7 320 funtów). Wspomniane już nazwiska Tolkiena, Fitzgeralda i Fleminga pojawiają się na liście dwukrotnie, odpowiednio za „Władcę Pierścieni” (20 000 funtów), „Czuła jest noc” (10 370 funtów) i „Żyj i pozwól umrzeć” (8 060 funtów).

Kolekcjonerzy nie mają więc lekkiego życia. Powyższe pozycje w swoich kolekcjach prawdopodobnie chciałby mieć każdy z nich, ale nie wszystkim będzie to dane. Szczególnie, że rynek jest bardzo dynamiczny a ceny za poszczególne egzemplarze wzrastają z roku na rok.

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑