PKP wychodzi z ciemnogrodu odcinek 12415. Mapa pociągów!

Opublikowano Listopad 12, 2016 | przez Sofronow

pkp3

Zupełnie niepostrzeżenie obudziliśmy się w czasach, w których kolej pachnie, jest wygodna, nie przegrzewa się, jeździ szybko, obiad w Warsie możesz zjeść smaczny, bilet kupić smartfonem… Tę przemianę najlepiej widać jadąc z osobą, która już dawno stała się betonem partii kierowców i ostatni raz pociągiem jechała w 2006 do Kołobrzegu.

Usłyszymy całą litanię wątpliwości: – Zaraz, zaraz… Jak to… Nic się nie psuje? Nie ma opóźnienia? Nie trzęsie? Można wyjąć laptopa i spokojnie popracować? Można nawet podłączyć go do prądu? Za moment na pewno jakiś hamulec albo trakcja zarządzą strajk i wypną się na świat z dumnym „pierdolę, nie robię”.

Nie, nie zarządzą. Wszystko jest picuś-glancuś.

Polska kolej nie przestaje jednak zaskakiwać i oprócz szybkich i wygodnych pociągów z miesiąca na miesiąc serwuje nam nowy szereg udogodnień. Jedno z nich – mapa pociągów. Możesz odpalić mapkę (TUTAJ) i zobaczyć, w którym miejscu znajduje się pociąg, którym planujesz jechać. Jest punktualny? Kapitalnie. Jest spóźniony? Nie musisz iść na peron w ciemno albo wydzwaniać, prosić się, wybierać kolejne numery wewnętrzne…

Wygląda to tak. Wszystkie pociągi jak na tacy.

pkp

Wyszukujesz swój. Oh, 192 minuty spóźnienia. To chyba nie ma sensu się tarabanić na dworzec, nie?

pkp2

Jak dla nas – rewelacja. Niech rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie porywał się w rozpaczliwą pogoń na peron 4, przy okazji nabawiając się zakwasów, a koniec końców smutna pani z megafonu oznajmiła: – Pociąg przyjedzie z opóźnieniem 15 minut. Niech rzuci kamieniem ten, kto  stojąc przed wyborem „jechać autokarem o 20:00 czy pociągiem o 20:10?”, nigdy nie powiedział „kolej lepsza, biorę kolej!”, a później usłyszał, że na tę lepszą kolej to sobie poczeka jeszcze z godzinkę. A już dawno mógł być w autobusie…

Bracia jeżdżący koleją, radujmy się. Jeśli będzie się to rozwijać w tym tempie, za dekadę z kranów kolejowych toalet będzie leciał Johnnie Walker.

Komentarze


Tagi: , , , , ,Back to Top ↑