Płatne torrenty? To dopiero byłby absurd!

Opublikowano Sierpień 26, 2015 | przez MB

torrent

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie wie, czym jest uTorrent. Co aktualnie zasysacie? Nowego „Terminatora” czy „Jurassic World”? Debiutancki krążek Years & Years czy album Foo Fighters? Spokojnie, nikomu nie powiemy. Chcemy was tylko uprzedzić, że twórcy aplikacji rozważają wprowadzenie… opłat. Absurd? Jak najbardziej.

W planie jest m.in. wysyłanie do użytkowników komunikatu z prośbą o przesłanie pewnej, prawdopodobnie dowolnej, kwoty na utorrentowe konto, oczywiście bankowe. Podobnie robiła już Wikipedia, ale ta strona, z tego co nam wiadomo, nie zawiera nielegalnego contentu, a korzystanie z niej nie jest karalne.

Administratorzy zastanawiają się również nad wprowadzeniem opcji wykupienia jednej z kilku dostępnych funkcji w zależności od potrzeb konkretnego usera. Istnieje także pomysł kuszenia internetowych piratów możliwością płatnego rozszerzenia swojego konta o dodatkowe możliwości, jeszcze większe niż daje uTorrent Pro.

Jednym słowem hardcore.

W tej chwili uTorrent utrzymuje się z zamieszczanych reklam oraz z innych irytujących działań, takich jak na przykład dodawanie oprogramowania współpracujących firm wbrew woli użytkowników pobierających nielegalne pliki. Przez to bardzo często można natknąć się na wirusy i inne mendy. Oczywiście użytkownicy nie są tym zachwyceni, stąd inny niedorzeczny pomysł, na jaki wpadli twórcy popularnych torrentów – zedrzeć kasę z ludzi.

Dlaczego niedorzeczny? Dlatego, że zakłada sytuację, w której użytkownicy uTorrent, którzy na co dzień nie chcą płacić za płyty CD, za bilety do kina, za oryginalne oprogramowanie, nie korzystają z płatnych serwisów streamingowych, nie wypożyczają filmów przez VOD i generalnie nie sięgają po legalną kulturę, nagle zaczął bulić hajs za dostęp do kultury nielegalnej.

Społeczny fenomen uTorrent, który zgromadził wokół siebie ponad sto osiemdziesiąt milionów indywidualnych userów, polega na tym, że na popularnych „torrentach” można znaleźć wszystko za free. Oczywiście moralnie i etycznie jest to naganne, ale liczby mówią same za siebie – ludzie mają w dupie płacenie za dostęp do kultury. Niezależnie od tego, czy jest to osnute aurą ideologii, jak w przypadku The Pirate Bay, czy wiąże się ze zwykłym lenistwem i ignorancją (uTorrent).

A zatem nakłonienie ich do płacenia za muzykę, filmy itp., które teraz mają absolutnie za darmo, wydaje się całkowicie niemożliwe. Gdyby jednak jakimś cudem kuriozalny pomysł twórców aplikacji się przyjął, mielibyśmy wówczas do czynienia z prawdziwym precedensem. Prawdopodobnie doszłoby to wielkiego poruszenia na światowych rynkach, a najtęższe mózgi od marketingu zachodziłyby w głowę, jak to się, kurwa, stało…

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑