Pokaż mi swojego walla, a powiem ci kim jesteś

Opublikowano Styczeń 16, 2015 | przez MB

like

Dziś facebookowe polubienia i zainteresowania mogą powiedzieć więcej o twojej osobowości niż ci się wydaje. W rozszyfrowaniu każdego z nas pomaga aplikacja o nazwie myPersonality App.

Naukowcy z Cambridge i Stanford stworzyli niezwykły algorytm. Został on tak zaprogramowany, by oceniać charakter człowieka na podstawie „lajków” zostawianych na Facebooku. Program nazywa się odpowiednio do swojego przeznaczenia: myPersonality App. W założeniu ma działać skuteczniej niż ludzka obserwacja.

Aplikacja analizuje użytkownika pod wieloma kątami, bada jego poglądy polityczne, ocenia styl życia, sposób w jaki dba o zdrowie, zauważa uzależnienia i odnajduje zainteresowania. Badania, jakie odbyły się na wyżej wymienionych uczelniach, potwierdziły jej skuteczność. Program, podobnie jak cyfrowe szachy, okazał się lepszy od człowieka. Osobowość osób badanych oceniał lepiej i szybciej niż rodzina, przyjaciele i znajomi.

W tekście „Facebook zaczyna dobierać się do prywatnych wiadomości” (http://wyszlo.com/facebook-zaczyna-dobierac-sie-do-prywatnych-wiadomosci/) przytaczaliśmy historię mieszkańców Kalifornii, których wiadomości były skanowane przez serwis ze względów marketingowych. Wyobraźcie sobie zatem, jak silnym urządzeniem w rękach reklamodawców i PR’owców może w przyszłości stać się myPersonality App. Kojarzycie te sceny w filmach sensacyjnych, w których genialny naukowiec tworzy broń masowego rażenia? Wówczas główny bohater często powtarza zdanie „to będzie koniec, jeśli ta broń znajdzie się w niepowołanych rękach”. myPersonality App, choć na pewno genialna, już niedługo może także stać się zagrożeniem dla prywatności w sieci. Może również zostać wykorzystana do manipulowania wirtualną społecznością…

Prace nad programem trwają od 2012 roku. W tym momencie w bazie informacji znajduje się ponad 6 milionów wyników testów prześwietlających ponad 4 miliony profili na Facebooku. Póki co wszystkie dane znalazły się tam za przyzwoleniem użytkowników, którzy chętnie pobierali aplikację i wyrazili zgodę na rejestrowanie swoich odpowiedzi w testach psychologicznych proponowanych przez programistów. Na lisćie tzw. collaborators znaleźli się przedstawiciele m.in. uczelni wyższych, uniwersytetów oraz przedsiębiorstw internetowych.

Wracając do badań przeprowadzonych na Cambridge i Stanford – serwis Business Insider opublikował ich rezultaty, z których wynika coś dosyć przerażającego: analiza 10 lajków przeprowadzona przez myPersonality App = ocena osobowości dokładniejsza niż ocena kolegi, 70 lajków – dokładniejsza niż przyjaciela, 150-300 lajków – dokładniejsza niż rodzica lub małżonka.

Pokaż mi swojego walla, a powiem ci kim jesteś.

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑