Poznajcie najniezwyklejsze biblioteki świata

Opublikowano Styczeń 13, 2015 | przez lucky bastard

czolo

Z dawnych lat pamiętam dwie biblioteki. Jedną, szkolną: parę regałów, stare gazety, a miejsca do czytania tyle, ile w składziku na miotły. A ta druga, miejska? Dobra o tyle, że można było wytropić niezłą książkę, ale jeśli chodzi o klimat – raczej smutne miejsce. Niezadbane. Opustoszałe.

Rzućmy okiem na drugi biegun czytelniczy. Na te biblioteki, które są niemal pomnikami czytelnictwa. Które przypominają o wielkiej tradycji książek, ale i zarazem o jej nieustającej sile. Oto najefektowniejsze biblioteki na świecie.

Biblioteca Real Gabinete Portugues de Leitura, Rio de Janeiro

biblioteca real gabinete portugues de leitura, rio de janeiro

Nierealne miejsce. Wygląda jak filmowa scenografia do wysokobudżetowego filmu w klimatach przygodowych, a nie jak powszechnie dostępna biblioteka. Słowo klucz: barwy, dodającego całości niezwykłego nastroju.

Beinecke Rare Books, Yale Universily

beinecke rare books, yale university

Yale to jedna z najbardziej prestiżowych uczelni w Stanach Zjednoczonych, a posiada również jeden z największych zbiorów rzadkich książek na świecie. Tego miejsca nie może zobaczyć każdy, a wyłącznie bibliofile, historycy, mający naprawdę dobry powód, by zajrzeć do którejś z wyjątkowych ksiąg. Interesujące, że całość wygląda dość futurystycznie, choć służy najstarszym z najstarszych książek.

Handelingenkamer Tweede Amer der Staten-Generaal, Den Haag, Holandia

handelingenkamer tweede amer der staten-generaal den haag,

Wąsko tu, prawda? W porównaniu z niektórymi innymi na tej liście, mała biblioteka. Ale ten wystrój, te schody… niesamowicie nastrojowe miejsce.

Humboldt-Universität, Berlin

humboldt university, berlin

Masywna konstrukcja, stawiająca na funkcjonalność i porządek – jest tutaj typowo niemiecki charakter. Estetyka nie była na pierwszym miejscu, ale całość zostawia wyrazisty efekt.

Jose Vasconcelos Library, Meksyk

Jose Vasconcelos Library, meksyk

I znowu biblioteka jak z planu filmowego, choć tym razem na pewno nie historycznego, a raczej science fiction – i to ambitnego.

Biblioteka Narodowa Francji, Paryż

biblioteka narodowa francji, paryz

Kawał obiektu. Prawdopodobnie dostatecznie duże, by móc rozegrać wewnątrz piłkarski mecz. Sklepienie robi wrażenie, a także sam okrągły kształt, z wielką czytelnią na środku.

Book Mountain, Spijkenisse

book bountain, spijkenisse

To się nazywa trafna nazwa: góra książek i tyle w temacie. Nie da się ukryć, interesujący projekt, a w połączeniu z wielkimi oknami tworzy relaksującą atmosferę.

George Peabody Library, Baltimore

george peabody library, baltimore

Baltimore nie należy do miast USA, którymi ten kraj chciałby się specjalnie chwalić. Słynie przede wszystkim z dużej przestępczości. Ale ta biblioteka to prawdziwy skarb: potężna jeśli chodzi o budowę i liczbę zbiorów, a przy tym utrzymana w klasycznie efektownej estetyce.

Harper Library, USA

harper library

Ależ tu przytulnie. Aż chce się siedzieć. Fotele, nastrojowe lampki, taki trochę domowy klimat gdyby nie to, że nad sobą masz sklepienie i ściany jak rodem z katedry.

Indianapolis Central Library, Indianapolis

Indianapolis Central Library, Indianapolis,

Trzeba wyróżniać takie projekty: biblioteka kojarzy nam się raczej z miejscem starszym, zwykle ulokowanym w historycznym obiekcie. A tu proszę, aż pachnie nowoczesnością.

Kończymy najdziwniejszym projektem. Oto Liyuan Library z Chin. Gdzie jak gdzie, ale w takim miejscu i w takim budynku ostatnim czego się można by spodziewać byłyby książki:

liyuan

liyuan 2

Komentarze


Tagi: , , ,Back to Top ↑