Praktyczne porady Wyszło: jak spożywać posiłki w miejscu pracy?

Opublikowano Styczeń 12, 2016 | przez MB

jedzenie w pracy

Jedzenie w pracy może być krępujące i kłopotliwe, może wzbudzać wątpliwości, może też stać się przyczyną konfliktu. Jak czuć się komfortowo jedząc drugie śniadanie? Jak uniknąć nieporozumień? Jak nie zrobić sobie siary przy kolegach? Odpowiedzi poniżej.

Najbardziej problemową kwestią związaną ze spożywaniem posiłków w miejscu pracy jest jedzenie przy biurku. Pytanie brzmi: wypada czy nie wypada? Odpowiedź brzmi: nie wypada, a powodów jest co najmniej kilka.

Raz, chodzi o zwykłą higienę pracy. Okruchy, kawałki warzyw lub makaronu oraz inne elementy posiłku, które łatwo mogą wypaść ci z ryja, ani trochę nie poprawiają wyglądu twojego stanowiska. Wciskają się między klawisze klawiatury i świnią dokumenty.

Dwa, potrawy najczęściej mają określony zapach. Jedne pachną mniej, drugie bardziej intensywnie. Niektóre nawet śmierdzą. Jedni nie zwrócą na to uwagi, drudzy mocno się wkurwią.

Trzy, załatwianie jakichkolwiek spraw z pełną gębą jest po prostu niesmaczne.

Cztery, być może należysz do tej grupy ludzi, która nie potrafi spożywać w ciszy, mlaszcze, ciamka i głośno chrupie. Twoje odgłosy mogą kolegów z pracy irytować, rozpraszać i przeszkadzać im w pracy. Oczywiście nie powinieneś się zdziwić, kiedy po takiej symfonii dźwięków, w firmie będziesz cieszył się opinią oblecha.

Przy biurku dopuszczalne jest spożywanie jedynie drobnych przekąsek, takich jak baton, jogurt albo orzeszki. Są to rzeczy, które nie posiadają odpychającego zapachu, spożywanie ich nie grozi paskudnymi odgłosami i, przy odrobinie uwagi, upierdolonym stołem, Rurku.

Nie jedz idąc. Zapieprzanie po firmie z kanapką w gębie niekoniecznie musi być dobrze postrzegane przez otoczenie, a już na pewno nie jest dobrze postrzega przez klientów i szefostwo.

Gdzie zatem powinieneś zjeść drugie śniadanie i obiad? Wszystko zależy od warunków, jakie panują w firmie. Jeśli na terenie siedziby znajduje się pokój socjalny lub też aneks kuchenny, kuchnia, pokój z dużym stołem jadalnym, no to odpowiedź narzuca się sama. Wówczas najlepiej żebyś jadł w gronie znajomych. Jeśli jednak wolisz jadać w samotności, zorganizuje sobie rozrywkę w postaci książki, czasopisma albo Internetu w telefonie. Wówczas czas na posiłek nie będzie ci się kojarzył z pracą, a z przyjemnością.

Co zrobić, kiedy firma nie zapewniła specjalnego pomieszczenia? Wówczas swój lunch break możesz spędzić poza biurem i skorzystać z usług okolicznej restauracji lub kawiarni. Wtedy również przerwę spędzisz w miłej atmosferze. Pod warunkiem oczywiście, że okoliczna restauracja lub kawiarnia to nie syfiasta speluna. Jeśli jednak jest syfiastą speluną, to mimo wszystko powinieneś postarać się zjeść swój posiłek z dala od przestrzeni przeznaczonej na pracę. Zawsze jakiś przytulny kącik się znajdzie.

Wszystkie powyższe porady można sprowadzić do jednej podstawowej zasady: niezależnie od tego, czy do pracy przynosisz posiłki przygotowane w domu, czy kupujesz je w firmowym cateringu, pamiętaj, żeby przede wszystkim zachować kulturę spożywania.

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑