Romantyczni Rosjanie zabijają w imię literatury

Opublikowano Luty 15, 2014 | przez MB

 

idiota

Przeczytajcie krótką historię o tym, do czego we współczesnej Rosji może doprowadzić konflikt na tle literackim.

Rzecz się działa w miejscowości Irbit na Uralu. Spotkanie dwóch leciwych panów. Pierwszy lat 67 (nazwijmy go Anatolij), drugi lat 53 – były nauczyciel (nazwijmy go Saszka). Dla ścisłości dodam, że żaden z nich nie był ani Dostojewskim, ani Sołżenicynem. Żaden z nich, jak na Rosję przystało, nie był też trzeźwy.

Między rozmowami o pogodzie, zajadach i otyłych żonach, Anatolij z głupia frant rzucił temat wyższości prozy nad poezją.

– Tylko proza jest prawdziwą literaturą.

Saszka, pamiętajmy – były nauczyciel, wkurwił się przeogromnie, bo sam zdecydowanie faworyzował poezję. I, powiedzmy to szczerze, miał do tego prawo. Mógł się Saszka zdenerwować. Nie będzie mu tu Anatolij jeden poezji lekceważył. Po Saszki trupie.

Życie jednak, jak to życie, lubi być przewrotne, bo trupem padł Anatolij.

Saszka tak się zdenerwował, że sięgnął po nóż i dźgnął bezlitośnie swojego starszego kolegę.

W tym momencie zdecydowanie przesadził.

Z jeszcze świeżą krwią na rękach Saszka uciekł z miejsca zdarzenia i przewaletował kilka dni u kumpla z sąsiedniej wsi. Kumpel najwidoczniej cenił sobie poezję, bo wizytę ortodoksyjnego znajomego przeżył.

Saszce grozi 15 lat więzienia.

Nie jest to jednak pierwszy tego typu przypadek w Rosji.

Miejsce: Rostowo nad Donem. Okoliczności: kolejka po piwo. Uczestnicy: dwóch kolegów (imiona sobie darujmy). Przyczyna konfliktu: „Krytyka czystego rozumu” Immanuela Kanta. Efekt konfliktu: jeden kolega postrzelony przez drugiego.

To się nazywa morderstwo popełnione w imię wyższych celów.

Wyobrażacie sobie, żeby w Polsce ktoś został postrzelony przez to, że skrytykował tendencję Wyspiańskiego do chłopomanii? Albo stwierdził, że Słowacki wcale wielkim poetą nie był? W Polsce zabija się za dwa złote albo za „masz jakieś wonty?”. Po ryju dostaje się za „co się gapisz?” i szalik w niewłaściwych kolorach i z niewłaściwym herbem. Czy kiedykolwiek kibol w mrocznym zaułku zadał wam pytanie, zagadkę, rebus „która epoka literacka jest ci najbliższa?”.

Ech, ci romantyczni Rosjanie.

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , ,Back to Top ↑