Rusza 29. Warszawski Festiwal Filmowy. Kilka filmów, które warto zobaczyć

Opublikowano Październik 11, 2013 | przez Pato

filmfest

Dziesięć dni wędrówek między Kinoteką a Multikinem Złote Tarasy. Dziewięć sal kinowych. Katalog, w którym znajdziecie ponad 120 filmów. Brzmi to trochę jak ulotka reklamowa, ale bez przesady – niczego tu przecież nie trzeba reklamować. Właśnie rusza Warszawski Festiwal Filmowy, a na nim m.in. historie o poszukiwaniu halucynogennego kaktusa, o drapaczu chmur, na którym spotyka się trójka przypadkowych ludzi, chcących popełnić samobójstwo albo o erotycznej grze gdzieś na przedmieściach Bukaresztu.

Problemy z Festiwalem zawsze są takie same. Po pierwsze – czas (niby filmy lecą non stop, a i tak ciągle pojawia się coś ważniejszego), po drugie – katalog, w którym pełno filmów i tak naprawdę nie wiadomo, na co się zdecydować. Ten za krótki, ten nie taki, ten o złej godzinie. Na szczęście ostatnie lata uczą, że co bym nie wybrał, zawsze jakoś trafię. To przecież tutaj wygrywały „Życie na podsłuchu”, „Jabłka Adama”, „Pogorzelisko” albo „Elling”. Kto nie widział, polecam, a pod spodem kilka słów o filmach, które dopiero zostaną pokazane.

Mistaken for Strangers

Pozycja obowiązkowa dla każdego fana „The National”. Dokument z trasy koncertowej promującej album „High Violet”, do której wokalista Matt Berninger dopuścił swojego młodszego brata Toma. Ten przez kilka miesięcy próbował nadążyć za muzykami, jako absolwent szkoły filmowej chciał uchwycić każdy niuans do momentu, aż zła energia grupy doprowadziła do katastrofy. Podobno przezabawny i wzruszający. Dwóch różniących od siebie braci, złe nawyki, napięcia, a przy okazji oczywiście portret popularnej grupy rockowej.

 

Pokazy:

KINOTEKA 7 sobota 12 października 21.00

KINOTEKA 7 niedziela 13 października 16.00

KINOTEKA 7 niedziela 20 października 18.30

Hazardzista

Temat, który w literaturze i filmie poruszany był dziesiątki razy, tym razem mamy jednak danie offowe w koprodukcji litewsko-łotewskiej. Sanitariusz Vicentas jest hazardzistą, zakłada się o wszystko. Zaciąga kolejne długi. Nakręca spiralę, aż w końcu sam w nią wpada. Mając nóż na gardle organizuje nielegalne zakłady, w których stawką są życie i śmierć. Interes się kręci, ale wraz z dużymi pieniędzmi pojawia się też kobieta. Vincentas stanie przed wyborem – gra czy miłość.

http://vimeo.com/74385604

MULTIKINO 2 sobota 12 października 18.30

MULTIKINO 2 niedziela 13 października 21.00

MULTIKINO 2 poniedziałek 14 października 16.00

Kompleks

Hideo Nakata wraca do korzeni japońskiego horroru. Aż trudno uwierzyć, że ‚Ring” nakręcił aż piętnaście lat temu… Ile to czasu… Teraz znowu bawi się symboliką, a scenariusz obraca się wokół studentki Asuki, która przeprowadza się do do nowego mieszkania i zaczyna słyszeć dziwne dźwięki… Nie jest idealne zdanie na zachętę, ale cóż. Zobaczymy. Sam jestem ciekaw, co z tego wyniknie.

 

MULTIKINO 3 poniedziałek 4 października 19.00

MULTIKINO 1 piątek 18 października 21.00

Zatrzymane życie

W skrócie: nadmiernie zaangażowany w pracę urzędnik, odpowiadający za pochowanie ludzi nieposiadających żadnych krewnych, decyduje się odszukać bliskich swojego zmarłego sąsiada. Nie jest to opis, po którym biegnę do kina, ale warto ten film wymienić choćby ze względu na kilka nagród w Wenecji.

 

MULTIKINO 1 sobota 12 października 13.30

Wenus w futrze

Pewnie najgłośniejszy film tego festiwalu. Bo Roman Polański, bo Emmanuelle Seigner i tytuł inspirowany słynną nowelą Leopolda von Sacher-Masocha. Chyba każdy przyzwyczaił się do tego, w jaki sposób Romek rozprawia się z tematem płci i seksualnej gry, więc „Wenus w futrze” nikogo raczej nie zdziwi. Podobno mieszanka „Rzezi” i „Gorzkich Godów”. W skrócie: historia sadomachistycznej relacji, w której nie wiadomo, co jest prawdą, a co sztuką.

 

MULTIKINO 2 niedziela 20 października 21.00

Kryształowa wróżka

Chilijskie pustkowia, droga i kaktus zawierający halucynogenną meskalinę. Gdy magiczny wywar zaczyna działać, zaczyna się jazda bez trzymanki. Sebastian Silva powraca w najlepszym stylu filmem o rzeczach, jakie możemy znaleźć, jeśli tylko przestaniemy ich szukać.

 

KINOTEKA 1 sobota 12 października 21.00

KINOTEKA 1 niedziela 13 października 11.30

Bardzo niespokojne lato

Czwórka bohaterów, tajemnicze opowiadanie i granice, która ciągle się zacierają. Przytłaczający upał Bukaresztu jest tu tylko tłem. Błyskotliwa adaptacja opowiadania Philipa Ceallaigha o erotycznej grze gdzieś na przedmieściach wielkiego miasta.

http://vimeo.com/75960612

MULTIKINO 2 niedziela 13 października 11.00

MULTIKINO 2 poniedziałek 14 października 18.30

MULTIKINO 3 czwartek 17 października 21.30

MULTIKINO 4 piątek 18 października 13.45

The Big Leap

Trójka bohaterów spotyka się na dachu jednego z drapaczy chmur. Chcą popełnić samobójstwo, ale po krótkiej rozmowie sytuacja wymyka się spod kontroli. Okazuje się, że każdy z nich ma inne poglądy na temat życia po śmierci. Jedynym sposobem na to, aby dowiedzieć się, kto ma rację, jest Wielki Skok.

http://vimeo.com/66010868

KINOTEKA 2, 14 października 14.00

Komentarze


Tagi: , , , ,Back to Top ↑