Serialowe eldorado się rozkręca. Po Belfrze – Król!

Opublikowano Grudzień 9, 2016 | przez Gofrey

7SkpgXc

Wszystko wskazuje na to, że na dobre odczarowane zostanie negatywne skojarzenie ze słowami „polski serial”. Przez lata wiedzieliśmy co to oznacza – „Klan”, „Pierwsza Miłość” albo inni „Złotopolscy”. Potem doszły seriale „komediowe”, od „Świata wg Kiepskich” po „Graczyków”. No i wreszcie złote produkcje TVN-u i Polsatu – Magdy M. i tym podobne historie o przeraźliwie czystej i zaskakująco bogatej Warszawie. Kto postanowił z tym wszystkim powalczyć? A jakże. Canal+ i HBO.

Nie jesteśmy jakoś szczególnie zaskoczeni, że dość skostniały i nieszczególnie odkrywczy świat polskich filmów poszatkowanych w sezony i odcinki przełamują właśnie te dwie stacje. Jeśli mielibyśmy pominąć wielkie dzieła sprzed lat – czyli wszelakie kultowe serie jak „Alternatywy 4”, „Ekstradycja” czy „Dom” – w stricte polskich stacjach zostaje praktycznie jedynie „Pitbull”, „Odwróceni” i „Czas Honoru”. Trochę niewiele, biorąc pod uwagę jak tragicznie dużo było prób.

Od wszystkich Magd, Agat i innych uroczych kobiet na TVN-ie chce nam się wymiotować. Seriale komediowo-obyczajowe były mniej więcej tej samej jakości, co filmy komediowo-obyczajowe, zazwyczaj zresztą z tymi samymi aktorami a nawet scenami (szczególne pozdrowienia dla wszystkich „ona źle cię zrozumiała, goń ją, może zdążysz przed odlotem samolotu/odjazdem pociągu/startem rakiety/odpaleniem wrotek”). Nawet gdy gdzieś bywały udane odcinki – często przeplatały się z kompletną mizerią. Kiepsko kręcone, budżetowe, bez rozmachu, z nudnawymi scenariuszami i drewnianą grą aktorską. Możliwe, że to krzywdząca opinia, możliwe, że wyjątków od reguły znalazłoby się więcej, ale jednak – na hasło „polski serial” ciężko wykrzesać z siebie optymizm.

Albo raczej: ciężko było wykrzesać z siebie optymizm. Oczywiście nikt o zdrowych zmysłach nie będzie przekonywać, że „Belfer” właśnie strącił „Narcos” z TOP 3 ostatniego pięciolecia, a kręcony na zlecenie HBO „Pakt” to właściwie lepsza wersja „House of Cards”. Nie da się jednak ukryć, że mniej więcej od premiery „Watahy” w 2014 roku – do Polski dociera zagraniczny trend kręcenia drogich, znakomicie obsadzonych i rzucających rękawice pełnometrażowym produkcjom seriali. Nie chodzi już nawet o jakość X czy Y – chodzi o sam zamysł, o wyciąganie prawdziwych gwiazd filmowych, o zmianę myślenia na temat tego gatunku filmowego. Jest przy tym mnóstwo kserowania zagranicznych wzorców, jest mnóstwo dość zabawnych momentów (vide podprowadzenie drugiego sezonu „Belfra” w finale pierwszej serii), ale przede wszystkim – jest progres. Zmiana na innym poziomie niż tylko „przestaliśmy kręcić seriale słabe, zaczęliśmy dobre”.

Logiczną konsekwencją jest pójście za ciosem. Jeśli „Belfer” czy „Pakt” okazały się – przynajmniej biorąc pod uwagę szalone poszukiwania zabójcy Aśki Walewskiej w mediach społecznościowych – sukcesem… Nie trzeba było długo czekać na kolejny pomysł. I trzeba przyznać – jest naprawdę wysoko. Według wirtualnemedia.pl – Canal+ zakupiło prawa do ekranizacji „Króla” Szczepana Twardocha. Autor gwarantujący jakość. Realia? Przedwojenna Warszawa, żydowscy gangsterzy, boks, twardy, męski świat. Skoro gangsterzy – to i rubryki kryminalne. Skoro przedwojenna Warszawa – to klimat sączący się z każdego piksela srebrnego ekranu. Zresztą, zwiastun filmowy towarzyszył już premierze książki, możecie sprawdzić sami tutaj:

Nie mamy wątpliwości, że Canal+ nakręci to lepiej i bez nowoczesnego SUV-a obecnego w 1937 roku w Warszawie. Atmosferka jest już jednak na etapie pół-amatorskiej minutowej produkcji promującej książkę. Co się stanie, gdy Canal+ zaprzęgnie do tego drony, aktorów z polskiej czołówki i inne detale, które tak doskonale wypadły choćby w kolejnych odcinkach „Belfra”?

Nawet jeśli „Król” okaże się szmirą, nawet jeśli „Belfra” i „Pakt” ocenimy gorzej niż zagraniczną konkurencję – nie da się ukryć, mamy tąpnięcie. Ciekawe, co będzie dalej. I czy wreszcie doczekamy się seriali, które z otwartą przyłbicą ruszą okładać się z dziełami ze stajni – a co! – choćby i Netflixa.

Komentarze


Tagi: , , , , , ,Back to Top ↑