Shot weekendu: cydr – orzeźwia, nie kopie

Opublikowano Sierpień 8, 2015 | przez MB

cydr 2

Doceniany przez miłośników piwa oraz wina. W rzeczywistości to sfermentowany sok z jabłek. Interesujący, nieoczywisty, zdobywający coraz większą popularność na świecie.  W upały nie jest mu w stanie dorównać żaden inny alkohol. Gasi pragnienie i orzeźwia. Cydr niedługo będzie modny i w Polsce.

Ze względu na swoje zbawienne działanie podczas wysokich temperatur często traktowany jest jak oranżada. Oranżadą jednak nie jest, swoje procenty ma. Zazwyczaj cztery, nie musi mocno kopać. To trunek, który należy popijać i smakować. Pije się go tak samo jak piwo, czyli najlepiej żeby był schłodzony. Elegancko jest przelać do odpowiedniego szkła (wysokie, szerokie szklanki albo rozwarte kieliszki na krótkiej nożce), ale śmiało można pić z gwinta, nie popełniamy wówczas żadnego faux pas. W porze letniej pretenduje do miana hitu wszystkich domówek, pikników i garden party. Wbrew pozorom można go jednak pić przy różnych innych okazjach.

Cydr znakomicie pasuje na przykład do niektórych potraw. Smak wytrawnych dobrze komponuje się z daniami mięsnymi i tłustymi. Fani solidnej golonki i pieczonej karkówki będą zachwyceni tym połączeniem. Cydry półwytrawne śmiało można pić do steków, kiełbasy oraz drobiu. Półsłodkie z kolei to ta sama paleta smaków co potrawy z ziemniaków oraz warzywa. Słodkie najlepiej zestawiać z deserami. Jeśli za kryterium dobierania potraw obierzemy pochodzenie cydru, to wieprzowina najlepiej do hiszpańskiego, sery pleśniowe i camembert oczywiście do francuskiego, a ryby do angielskiego. Piszemy na wypadek, gdybyście w najbliższym czasie trafili na salony.

A gdybyście w najbliższym czasie chcieli sobie skosztować cydru i kupić kilka butelek na domowe potrzeby, to oczywiście nie ma żadnego problemu. Nie jest to alkohol szczególnie elitarny. W tej chwili znajdziecie go już w każdych dużych sieciówkach spożywczych. Najczęściej spotykani producenci przemysłowi to Green Mill Cider oraz Warka Cider.

Bardzo silnym zawodnikiem jest także Cydr Lubelski. Polska marka poszła oczywiście w wysoką jakość oraz świetny smak, ale stara się również umasowić swój produkt poprzez organizację eventów.  W tym roku ruszyła w trzecią „najbardziej orzeźwiającą trasę koncertową w Polsce” w ramach cyklu Spragnieni Lata. Gwiazdami tegorocznej edycji są Skubas, Xxanaxx oraz Julia Marcell. Gościnnie wystąpili lub wystąpią (kolejne koncerty pod koniec sierpnia i w drugiej połowie września) Tomek Makowiecki, Marika, Natalia Przybysz, L.U.C. oraz Tymon Tymański. Popularność cydru zatacza coraz szersze kręgi i duże brandy starają się to wykorzystać.

Gdyby faktycznie nastała moda na cydr, a taka wkrótce nastanie, to absolutnie nie mielibyśmy nic przeciwko. Cytując jedną z reklam, ten trunek to „naturalna alternatywa dla innych alkoholi, jest naturalny, lekki, orzeźwiający, niezobowiązujący, uniwersalny”. Mimo że to hasło wzięte z materiałów reklamowych, cholera, ciężko temu zaprzeczyć.

Polecamy pić szczególnie teraz, póki są upały. W lato cydr smakuje zdecydowanie najlepiej.

Komentarze


Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Back to Top ↑